Yoast Seo Eklentisi Nedir? Nasıl Kurulur?

Yoast Seo Eklentisi Nedir? Nasıl Kurulur?

Günümüzde içerik girilebilen tüm sitelerin kendilerini değerlendirdiği kriterler SEO kriterleridir. Bu kriterlerl uyulduğu zaman oldukça kaliteli sitelere sahip olmamızı sağlıyor. WordPress platformunda ise SEO kriterleri için sitenizi optimize etmenizi sağlayan eklentiler mevcuttur.

Bu eklentiler sayesinde gerek girdiğiniz içeriğin, gerek sitenizin tasarımının SEO uyumlu olup olmadığını kontrol ediyor ve tavsiyeler veriyor. Sitenizi SEO uyumlu hale getirmek istiyorsunuz fakat size hiç birşey yardımcı olmuyorsa WordPress üzerinden Yoast SEO Eklentisini kurabilirsiniz. Bu eklenti sayesinde siteniz SEO krtierlerine uygun olarak optimize ediliyor. Bu sayede üst sıralara kolay bir şekilde çıkabiliyorsunuz.

Yoast SEO Eklentisi Kurulumu

Öncelikle bunun bir WordPress eklentisi olduğunu hatırlatmak isterim. WordPress hesabınızdan admin panelinize girmeniz gerekiyor. Ardından sol taraftaki menüde bulunan Eklentiler > Yeni Ekle kısmına tıklıyoruz. Karşımıza çıkan ekrandaki arama ikonuna tıklayıp “WordPress Yoast SEO” diye bir araştırma yaparsanız hemen karşınıza çıkacaktır. Sonrasında “Şimdi Kur” butonuna tıklayarak kurulumu başlatabilirsiniz. Bu yöntemi tercih etmediyseniz eklentiyi internet üzerinden indirebilirsiniz. WordPress Yoast SEO adresi üzerinden indirdiğiniz dosyayı RAR’dan çıkartarak herhangi bir FTP programı ile wp-content/plugins dosyasının içine yükleyebiliriz. Sonrasında admin panelinden eklentiyi etkinleştirebiliriz.

Kurulum Sonrası Aşama

Öncelikle admin paneli üzerinden SEO > Dashboard > Features sayfasında yer alan Advanced Settings Pages kısmını aktif hale getirip kaydetmemiz gerekiyor. Features kısmında 3 farklı ayar bulunuyor. Bunlardan ilki zaten yapmış olduğumuz Advanced Settings Pages’i etkinleştirmek. Ardından sitemizin arama motorları tarafından her gün indexlenip indexlenmediğini kontrol eden Onpage.org ayarlarını etkinleştirmek. Bu kısmı etkinleştirmek size çok büyük katkı saplayacaktır. Ardından Yoast SEO Ayarları’na daha kolay erişebileceğimiz Admin Bar Menu kısmını etkinleştirebiliriz. Bu sayede erişimimiz daha kolay bir hal alacaktır.

Yukarıda bahsettiğim tüm aşamaları yerine getirdiyseniz artık firmanız ile ilgili bilgileri girebilirsiniz. Bunun için Admin panelinden SEO > Dashboard > Firma Bilgileri kısmına geliyoruz. karşımıza site ismi, alternatif isim gibi doldurma alanları çıkıyor. Bu alanları doldurduktan sonra logo da ekleyebilirsiniz. Bütün bu işlemlerin sonunda Yoast SEO eklentisini istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. Örneğin içeriğinizle paralel olan sosyal medya hesaplarınızı belirtebilir, ya da RSS ile ilgili ayarları yapabilirsiniz.

Yoast, WordPress üzerinde kullanabileceğiniz en verimli eklentilerden birsidir. Bu eklenti sayesinde sitenizi SEO kriterlerine daha uygun bir hale getirebilirsiniz. Kolayca kurabileceğiniz bu eklenti sitenizin üst sıralara çıkmasını ve Google’ın kriterlerine uygun hale gelmesini oldukça kolaylaştıracaktır. Yapacağınız birkaç ayar ile eklentiyi daha kullanışlı hale getirebilirsiniz. İndex kontrolünden sosyal medya hesaplarına kadar her aşamada yardımcı olan bu eklenti belki de WordPress’in en verimli eklentisi. Kuracağınız eklentilerle harika web siteleri oluşturacağınız gibi bu web siteleri için gerekli koşulları da kolayca sağlayabilir ve faydalanabilirsini. Birkaç eklenti ile her şey mümkün.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?