Yerinde SEO nedir?

1477508970

Yerinde SEO nedir?

Yerinde SEO (ayrıca sayfa üstü SEO olarak da bilinir), daha üst sıraya yerleşmek için bir web sitesinde öğeleri optimize ederek (İnternetteki başka yerlerde ve toplu olarak ” off-site SEO ” olarak bilinen diğer harici sinyallere karşı uygulanması ) uygulanmasıdır ve arama motorlarından daha fazla alakalı trafik kazanın. Yerinde SEO, bir sayfanın içerik ve HTML kaynak kodunu optimize etmeyi ifade eder.

Arama motorlarının sayfa içeriğini yorumlamasına yardımcı olmanın ötesinde, uygun yerinde SEO ayrıca kullanıcıların bir sayfanın ne hakkında olduğunu ve arama sorgusunu ele alıp almadıklarını hızlı ve net bir şekilde anlamalarına yardımcı olur. Özünde, iyi yerinde SEO, arama motorlarının, insan ziyaretçileri bir sayfayı ziyaret ettikleri takdirde insanoğlunun göreceğini (ve ne gibi bir değeri alacaklarını) anlamaları için arama motorlarına yardımcı olur; böylece, arama motorları, insanların ziyaretçileri, özel arama sorgusu (anahtar kelime).

Yerinde SEO’nun nihai hedefi, her iki arama motoru ve kullanıcısı için olabildiğince kolay hale getirmeye çalışmak olarak düşünülür :

 • Bir web sayfasının ne hakkında olduğunu anlayın;
 • Sayfayı bir arama sorgusu veya sorgularla (ör. Belirli bir anahtar kelime veya anahtar kelime kümesi ) alakalı olarak tanımlayın ;
 • Bu sayfayı, arama motoru sonuç sayfasında (SERP) iyi sıralama ve sıralama yapmaya layık bul.

Anahtar kelimeler, içerik ve yerinde SEO

Geçmişte, yerinde SEO, anahtar kelime kullanımıyla eşanlamlıdır – ve özellikle, bir web sitesinde birkaç önemli yere yüksek değerli bir anahtar kelime ekleme.

Anahtar kelimelerin artık yerinde SEO’nun merkezinde olmadığını anlamak için , bu terimlerin gerçekte ne olduğunu hatırlamak önemlidir: içerik konuları . Tarihsel olarak, belirli bir dönem için sıralanan bir sayfanın olup olmaması, arama motorlarının web sayfasının içeriği hakkında bilgi bulması ve anlayabilmesi için bir web sitesindeki belirli, beklenen yerlerde doğru anahtar kelimeleri kullanmaya bağlıydı. Kullanıcı deneyimi ikincil olmuştur; basitçe arama motorlarının anahtar kelimeleri bulduğundan emin olma ve bir siteyi bu terimler için alakalı olarak sıralamaya koyma, yerinde SEO uygulamalarının kalbinde idi.

Bugün, arama motorları katlanarak daha sofistike bir hale geldi. Bir sayfanın anlamını, eşanlamlı kelimelerin kullanımından, içeriğin hangi bağlamdan göründüğünden veya sadece belirli kelimelerin kombinasyonlarından hangi sıklıkta belirtildiklerine dikkat ederek çıkarabilirler . Anahtar kelime kullanımı hala önemli olsa da , belirli yerlerde tam eşlemeli bir anahtar kelimeyi gerekli sayıda kullanmaya ilişkin kurallı yöntemler , artık sayfa üstünde SEO’lu bir kiracı değildir. Ne olduğunu önemlidir alaka . Sayfalarınızın her biri için, içeriğin arama sorgularının arkasındaki kullanıcı neyle alakalı olduğunu kendinize sorun (hem sayfada, hem de HTML’de anahtar kelime kullanımınıza bağlı olarak).

Bu şekilde, yerinde SEO, anahtar kelime tekrarı veya yerleşimi ve kullanıcılarınızın kim olduklarını, ne aradıklarını ve bu ihtiyacı en iyi şekilde karşılayan içeriği (anahtar kelimeler) oluşturabilmenizi anlamamız hakkında daha az şey ifade eder.

Bu ölçütleri karşılayan sayfaların içeriği

 • Derinlemesine. “İnce” içerik Google Panda’nın özel hedeflerinden biriydi ; bugün sıralamada iyi bir şansın olması için içeriğin yeterince kapsamlı olması gerektiği varsayıldı.
 • Kullanıcı dostu. İçerik okunabilir mi? Sitenizde kolayca gezilebilir bir şekilde organize mi edilmiş? Genel olarak temiz mi, yoksa reklamlar ve bağlı kuruluş bağlantılarıyla dolup taşıyor mu?
 • Benzersiz. Düzgün bir şekilde ele alınmazsa, sitenizdeki başka yerlerden (veya Internet’in herhangi bir yerinde) çoğaltılan içerikler , bir sitenin SERP’lerde yer almasını etkileyebilir.
 • Yetkili ve güvenilir . İçeriğiniz belirli bir konuyla ilgili bilgi için güvenilir bir kaynak olarak kendi başınıza mı duruyor?
 • Kullanıcı arama amacına göre hizalanmış. Kaliteli içeriği yaratmanın ve optimize etmenin bir parçası da araştırmacı beklentilerini karşılamaktadır. İçerik konuları sıralandıkları arama sorgularıyla aynı hizaya getirilmelidir.

Anahtar kelime ile ilgili olmayan yerinde SEO

Bir web sayfasındaki içerikte kullanılan anahtar kelimelerin (konuların) ve bunların nasıl tartışılacağının ötesinde, bir sayfanın yerinde optimizasyonunu etkileyebilecek birkaç “anahtar kelime-agnostik” unsur bulunur.

Bunlara aşağıdakiler dahildir:

 • Bir sayfadaki link kullanımı: Kaç tane bağlantı var? Bunlar dahili veya harici midir? Nereye işaret ediyorlar?
 • Sayfa yükleme hızı
 • Kullanımı schema.org’u yapısal veri veya diğer işaretleme
 • Sayfa URL’si yapısı
 • Mobil kullanım kolaylığı
 • Sayfa meta verileri

Bu unsurların tümü aynı temel fikri birleştirir: iyi bir kullanıcı deneyimi yaratma. Bir sayfa daha kullanışlı (hem teknik hem de teknik açıdan), o sayfanın yerinde optimizasyonu o kadar iyi olur.

Bir sayfayı nasıl optimize edebilirsiniz?

Bir sayfayı web sitenizde tam olarak optimize etmek hem metin hem de HTML tabanlı değişiklikler gerektirir. Sıralama etmeye katkıda bulunan yerinde faktörler ve kendi web sitenizdeki sayfalarını nasıl geliştirebileceğiniz hakkında daha fazla bilgi için bu makaleye göz atın .

 

Sitenize Yerinde SEO Hizmeti almak isterseniz : shopier.com/535109 adresinden hizmeti satın alıp sitenizin performansını arttırabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunları Okudunuz mu?

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?