Yeni Ürünlere Özet Akışı Geliştirme

Product development

Yeni ürün özet akışları geliştirme

OpenCart çekirdeğinde birkaç yararlı Ürün Feed’i içerir , ancak özel bir format gerektirdiğini ve kendi ürününüzü oluşturmaya karar verdiğinizi göreceksiniz. OpenCart ürün feed’lerini yazmak, OpenCart modüllerini yazmakla çok benzer ve OpenCart’ın esaslarının gerçekten nasıl çalıştığını öğrenmek için çok iyi bir yol olabilir . Tıpkı OpenCart’ın geri kalanında olduğu gibi feed’ler MVCL tasarım kalıbını takip eder. Bu belge kılavuzu, ürün özet akışınızın yönetici ve ön uç kısımlarını oluşturmak için MVCL bileşenlerinin her birini nasıl kullanacağınızı açıklayacaktır .

Yönetici besleme işlevselliği

Bir mağaza sahibi, ürün özet akışınızı kullandığında, etkinleştirildiğinde veya devre dışı bırakılmışsa ve kullanılabilir hale getirdiğiniz belirli seçenekleri seçmek için yönetici içindeki ürün özet akışının yapılandırma seçeneklerini düzenlemek isteyeceklerdir. Geliştirici olarak, ürün özet akışının düzenlenebileceği yönetici sayfasını oluşturmanız gerekir.

Tüm admin dosyaları admin / klasöründedir. Yönetici / klasör içinde dört klasör bulacaksınız:

  1. kontrolör
  2. görünüm
  3. dil
  4. model

Tüm ürün özet akışları, görünüm ve denetleyici klasörlerinin her birinde en az bir dosya gerektirir. Bazıları model ve dil klasörlerinin her birinde bir dosya gerektirir. Görünüm dosyasının farklı bir sonek (.tpl) olması dışında, dosyaların adları aynı olur. Bu dosyaları birer birer geçeceğiz.

Kontrolör

Yaptığınız ilk dosya, ürün yayınınızın yönetici arayüzü sayfasının denetleyicisi olacaktır. OpenCart, mağazanızın admin / controller / feeds klasörünü okuyarak, mevcut ürün feed’lerini otomatik olarak tanımlar. Bu klasörde bulunan herhangi bir ürün feed dosyası, Ürün Feedleri sayfasında ve Kullanıcı İzinleri sayfasında otomatik olarak gösterilir . Denetleyici dosyasını my_feed.php olarak arayabilirsiniz.

Denetleyici dosyası, public function index () olarak tanımlanan bir işleve sahip olacaktır. Bu, herkes tarafından erişilebilir bir ‘sayfa’ olup Düzenle düğmesi tıklandığında ve görünüm formunun nereye gönderileceği gösterilir. Verilen veriler bu işleve işlenecek ve denetleyicinin config nesnesi aracılığıyla `settings` veritabanı tablosuna kaydedilecektir.

Ayrıca public function install () olarak tanımlanan bir işleve sahip olabilirsiniz. Bu işlev Uzantılar> feed’ler sayfasında yükleme bağlantısı tıklandığında tetiklenir . Benzer şekilde, kaldırma bağlantısı tıklandığında public function uninstall () olarak tanımlanan bir işlev tetiklenecektir. Bu işlevleri, özet akışınız için gereken yapıları (veritabanı tabloları veya yapılandırma ayarları gibi) oluşturmak ve kaldırmak için kullanabilirsiniz. Feed’inizin yaptığı değişiklikleri temizlemek için bir kaldırma işlevi oluşturmak iyi bir uygulamadır.

Görünüm

Beslemenizin yönetici arayüzü için ikinci gerekli dosya görüntüleme dosyasıdır. Bu, admin / view / template / feed klasöründe oluşturulacak ve .tpl sonekine sahip olacaktır. Bu, OpenCart görüntüleme dosyaları için standarttır. Bu dosyada, kullanıcıya doldurup göndermek için bir form oluşturacaksınız. Besleme kontrolcüsünün indeks fonksiyonuna gönderilecektir. Görüntüleme dosyanızı oluşturmanın en kolay yolu, mevcut benzer bir görünüm dosyasını kopyalayıp yapıştırın ve formunuzu, yayınınızın yapılandırma seçenekleri için doğru alanları içerecek şekilde düzenleyin. Görüntüleme dosyasını my_feed.tpl olarak arayabilirsiniz.

Dil

Genellikle herhangi bir özet akışı için oluşturacağınız üçüncü dosya dil dosyalarıdır. Beslemenizin uyumlu olduğu dil başına bir dil dosyasına ihtiyacınız olacaktır. Dil dosyası admin / language / <language name> / feed klasöründe bulunur. Sadece $ _ adlı bir PHP ilişkilendirici dizi içeriyor; bu dizi dahili adı anahtar olarak, çeviriyi de değer olarak içeriyor. Dil dosyanızı, denetleyiciniz ve model dosyalarınızla aynı my_feed.php’yi arayabilirsiniz.

Model

Beslemeler, yönetici tarafında bir model dosyası istemek için nadiren görülür. Bununla birlikte, feed’iniz kendi veritabanı tablosuna veya belirli bir biçime ait veriler oluşturmak için özel bir soruna dayanıyorsa, kendiniz bir model dosyası yazarken bulabilirsiniz. Bunun bir örneği, ziyaretçi sayacı feed’i yazıyorsanız, her bir ziyaretçinin IP adresi ve ziyaret sayısı ile bir veritabanı tablosunda depolandığı olabilir. Ardından OpenCart veritabanında bu ilave tabloyu tanımlamak ve oluşturmak için bir işlevle bir model dosyası oluşturabilirsiniz. Model dosyası admin / model / feed klasöründe bulunur. Denetleyici ve dil dosyalarınızla aynı model dosyamızı my_feed.php olarak arayabilirsiniz.

Önyüz besleme işlevselliği

Feed’inizin ön kenarı, daha önce açıklanan yönetici arayüzüyle aynı kalıptan geçer. Her frontend dosyanıza ne ekleyeceğiniz büyük ölçüde yayınınızın yapılması gerekenlere bağlı olacaktır. Bir özet akışı, zaten OpenCart’da bulunan tüm model dosyalarına erişebilir; aynı sorgu zaten varsa, kendi veritabanı sorgularınızı yazmanız gerekmez. Örneğin, katalog / ürün modeli, ürünleri getirmek için birçok yararlı sorgu içerir. Tekerleği yeniden üretmekten çok bu model fonksiyonların kullanılması tercih edilmelidir.

Feed’inizin ön kenarındaki önemli fark, görüntüleme dosyanızın katalog / görünüm / tema / (themename) / şablon / feed klasöründe olmasıdır. Bu, temalar nedeniyle admin görünüm dosyasına göre daha derin bir klasör yapısına sahiptir. Bir OpenCart mağazasında birçok farklı ön uç teması olabilir , ancak yalnızca bir yönetici şablonu olabilir. (themename)

Feed’inizin ön kısmında, feed’iniz tarafından kaydedilen yapılandırma seçeneklerine, hem denetleyicinin yapılandırma nesnesi aracılığıyla hem de feed denetleyicisinin dizin işlevine aktarılan $ settings değişkeninden erişebilirsiniz. Bu ayarlara dayanarak ön ekranın görünümlerini kontrol edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunları Okudunuz mu?

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?