WP Super Cache Eklentisi Ayarları

WP Super Cache Eklentisi Ayarları

WP Super Cache Eklentisi Ayarları

Eğer hali hazırda bir cache eklentisi kullanıyorsanız, kullanmadan önce diğer tüm eklentileri etkisizleştirmelisiniz. Kurulum ve etkinleştirme işlemlerinden sonra WP super cache uyarısıyla karşılaşacaksınız. Bu uyarı size önbellekleme sisteminin aktif olmadığını bildirmektedir. WordPress yönetim alanınızdan sırasıyla Ayarlar > WP super cache bağlantısını izleyerek arayüze geçin.

Kolay

Kolay sayfası üzerinden önbellekleme sistemini açma veya kapama işlemlerini kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonra önbellekleme açık seçeneğini seçin ve durum güncelleme düğmesine basın.

Güvenlik sırasında meydana gelecek ek kod hataların sebebi sitenizde SSL sertifikası kullanıyor olmanız olabilir. Bu durumda güvenliksiz anasayfa sorgulama kısmında ki mavi tiki kaldırmalısınız. Bunun sonucunda hazırlanmış olan önbellek dosyalarının sorunsuz bir şekilde çalıştığını göreceksiniz.

Gelişmiş

Bu sekme üzerinde yer alan WP super cache eklentisi ayarları site performansınıza direk etki edecektir. Bir çok türden farklı optimizasyon seçeneği barındıran WP super cache’ın bir sürü ince ayarı vardır. Gelişmişlik ayarlar otomatik olarak düzenlendiğinden dolayı bu işlem sırasında herhangi başka bir ayar yapmanıza gerek yoktur.

İçerik

Bu kısmın içeriğinde oluşturulmuş olan önbellek dosyalarınızın takibini gerçekleştirebilirsiniz. Önbelleğe alınmış tüm dosyaları göster bağlantısını kullanarak detaylı bir şekilde dosyaların zaman aşımı sürelerini kontrol edebilirsiniz. Siteniz üzerinde CSS veya kod değişikliği yaptığınızda içerik kısmına gelerek önbellek temizle işlemi yapmanız gerekmektedir.

Önyükleme

Sitenizin içeriğinin otomatik olarak önbellekleme işleminin gerçekleşme sürecini bu sayfa üzerinden takip edebilir ve düzenleyebilirsiniz. Sitenin içeriği sabit yazı ve sayfalardan oluşuyor ise bu sayfa üzerinden süre ayarlarına gelerek süre ayarını 0 belirmenizde fayda var.

Site önbelleğinin otomatik olarak oluşturulması yoğun trafiğe sahip siteler için çok faydalı oluyor. Burda önemli olan bir diğer şey ise yenileme süresini kullandığınız hosting yada sunucu özelliklerine göre bir değer vermeniz gerekmesidir.

Eklentiler

Eklentiler kısmında herhangi bir işlem yapmamanız sizin için daha yararlı olacaktır. Çünkü belirli bir takım performanslara yönelik çalışmalara yer verilmektedir.

Hata Ayıklama

Bu pencere üzerinden hata kayıt sistemini aktif hala getirebilirsiniz. Sitenizde meydana gelen hataların takibini bu eklentinin vermiş olduğu izleme bağlantısı sayesinde incelemeniz mümkündür. Aynı zamanda bu eklenti sayesinde içerik sekmesi altında hangi sayfaların önbelleğe alındığının takibini yapmanız da mümkündür.

Genel Değerlendirme

Diğer işletimcilere nazaran WP super cache ücretsiz olarak kullanabileceğiniz güçlü bir cache eklentisi dir. Kurulumu açısından kolay ve işlevli bir eklenti olmasının yanısıra sağladığı koruma ve ayrıcalıklar bakımından da diğer cache eklentilerinin önünde yer almaktadır.

Kullanımının kolay olmasının sebebi çok fazla optimizasyona gerek olmamasıdır. Sadece birkaç farklı optimizasyon eklentisi kullanarak sitenizde kullanabilirsiniz. Sağladığı birçok avantajın yanı sıra gerçekleştirdiği yüksek performans bakımından diğer eklentilerden önce denemeyi hak eden bir eklentidir. İsteğiniz üzerine ayarları kontrol edebileceğiniz, kullanmak istediğiniz sayfalar gibi birçok avantajı göz ardı etmemeliyiz.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?