WordPress Sürümünü Nasıl Gizleyebiliriz? 20-11

WordPress Sürümünü Nasıl Gizleyebiliriz? 20-11

WordPress sürümünüzün gizlenmesi, WordPress güvenliğinin konusunu gizlilik konusunda büyük önem sağlar. Bu durumda çok daha az kişi WordPress sürümünüzü bilecek. Eğer WordPress sürümünüz görünüyorsa, davetsiz misafirler bu durumdan faydalanacaktır. Varsayılan olarak, WordPress sürümü sitenizin kaynak kodunun başlığında görünür. Yine, WordPress kurulumunuzun her zaman güncel olduğundan emin olmanızı öneririz, böylece bunun için endişelenmenize gerek yoktur. WordPress Sürümünü her zaman görünür yapmak sizin için tehlike yaratabilir.

WordPress Sürümünüzün Görünür Olmasının Tehlikesi Nedir?

Kötü amaçlı yazılımcılar her zaman ilk oluşan sürüm üzerinde gözetlemeler yapar. Bu gözetlemelerden sonra tabi ki, denetleme bölümü geliyor. Denetleme bölümünden sonra araştırma ve deneme kısmı geliyor. Bu deneme kısmında bir eski WordPress sürümü kurulmuş web site üzerinde testler yapılıyor. Test başarılı olunca tüm aynı sürümü içeren WordPress sitelerini ele geçiriyorlar. Bu durumda web sitenizin kolaylıkla ele geçmemesi için sürümünüzü gizletmeniz daha güvenilirdir. Aynı zamanda yeni gelen güncellemeleri yapmanızda daha güvenilirdir. Çünkü, test sonucunda ele geçirilen web sitelerinden WordPress haberdar oluyor. Bu açığı kapattıktan sonra hızlıca yeni sürüm çıkarıyor. Bu şekilde kötü amaçlı yazılımcılar web sitenizde bu açığı göremeyip diğer web sitelere geçiş yapıyorlar.

WordPress Sürümünü Nasıl Gizletirim?

WordPress forumunda manuel olarak WordPress sürümünüzü gizletebileceğiniz bir kod bulunuyor. Aşağıdakileri WordPress temanızın functions.php dosyanıza eklemeniz yeterlidir.

Önemli! Bir WordPress temasının kaynak kodunu düzenlemek, doğru şekilde yapılmadığında sitenizi bozabilir. WordPress dosyaları hakkında yeterli bilgi sahibi değilseniz forumlarda veya sosyal medya platformunda araştırabilirsiniz. Aynı zamanda düzenleme yapmadan önce bir yedek almanız tavsiye edilir. Yedekleri CPanel üzerinden “Dosya Yöneticisi” bölümünden alabilirsiniz. Aynı zamanda FTP üzerinden de erişim sağlayarak dosyalarınızı arşiv dosyası haline getirebilirsiniz.

Functions.php belgesinin içine yapıştırın:

function wpversion_remove_version () {

return”;

}

add_filter (‘the_generator’, ‘wpversion_remove_version’);

Ayrıca WordPress siteniz için diğer optimizasyonlarla birlikte WordPress versiyonunu tek tıklamayla gizlemenize izin veren perfmatters  gibi premium bir eklenti de kullanabilirsiniz.

WordPress sürümünüz sadece burada değiş aynı zamanda, her WordPress sürümüne dahil edilen varsayılan readme.html dosyasında yer almaktadır. Yüklemenizin kökünde bulunur, domain.com/readme.html. Bu dosyayı CPanel üzerinden erişim sağlayarak “Dosya Yöneticisi”den erişim sağlayarak silebilirsiniz.

Yazının Devamı

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?