WordPress Site Optimizasyonu

WordPress Site Optimizasyonu

Webmasterların oldukça sık kullandığı hem işimiz kolaylaştıran hem de kaliteli bir içerik üretme platformu olan WordPress bize çeşitli eklentiler ve özellikler sunuyor. Sadece binlerce teması(şablon) bulunan açık kaynaklı yazılım olan WordPress’i kullanması diğer yazılımlardan daha kolay. Doğru bir WordPress eklentisi ve tasarımı ile kaliteli bir site oluşturabiliriz.

WordPress Hız Optimizasyonu

WordPress’in bize çeşitli özellikler sunduğunu söylemiştim. Bu özellikleri doğru kullanmak oldukça önemlidir. Tasarımda dikkat edilmesi gereken birçok konu vardır. Bunlar içinde en önemlilerinden biri WordPress hız optimizasyonu konusudur. Kimse hantal bir siteyi beklemek istemez. Geç yüklenen bir site veya site içindeki işlemlerin hantal olması ve kasması kullanım deneyimini ve kullanıcı yorumlarını oldukça etkiler. Sade, dinamik, animasyonları ve içerik unsurlarının hızlı yüklenmesi göz zevki ve tasarımı yaralamamak adına oldukça önemlidir.Optimizasyonu

Nasıl Yapılır?

WordPress oldukça sık kullanılan ve çeşitli özellikler sunan bir platformdur. Kişiselleştirmeye oldukça açıktır. Optimizasyon demek yazılım ve sunumun senkronize çalışmasıdır. Peki WordPress üzerinde optimizasyon nasıl yapılır? Öncelikle optimizasyonun yazılım, donanım ve tasarım kısmı vardır. Donanım kısmı doğru sunucu ve hosting kullanmaktan geçer. Sunucunun hosting özellikleri ne kadar sağlıklı ve iyiyse site optimizasyonu ve hızı aynı oranda artar. Çünkü bir arabayı hareket ettiren şey motoru ve tekerlekleridir. Diğer konu ise tasarımsal optimizasyon işlemidir. Sitemiz üzerinde özgür bir şekilde animasyon, resim ve içerik kullanabiliriz. Kullandığımız resimlerin boyutu, animasyonun gereksiz kullanılmaması, sitenin görünümünü etkileyen css unsurunun sadeliği tasarımsal optimizasyon için önemlidir. Yazılımsal optimizasyon ise temiz kod yazmak ve basit dil kullanmaktan geçer.

Yardımcı Eklentiler

WordPress için bu işlemleri yapan eklentiler vardır. Bu eklentileri kurarak tüm bu optimizayson işlemlerini kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Scripts Gzip ile css ve javascript dosyalarını sıkıştırmadan tutun da gereksiz veriyi temizlemeyi sağlayan Wp-Optimize eklentisi gibi birçok eklenti ile bu optimizasyon işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bu konuda yapmanız gereken eklentileri araştırmak ve bu eklentileri kullanmaktır. Benim favori eklentim “Gzippy” isimli eklentidir. Siteyi oluştuan temel HTML kodlarını sıkıştırarak gözle görülür bir hızlanma sağlıyor.

Tasarım Önemli Mi?

Web sitemizin yazılımı ve tasarımı kadar optimizasyonu da önemlidir. Optimizasyon sayesinde harika tasarımlarımız öne çıkar ve içerik unsurlarına odaklanmak kolay bir hale gelir. Milyonlarca kullanıcıya sahip WordPress’in optimizasyon işlemleri ise anlattığım kadar basit.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?