Windows VPN Nasıl Kurulur? İpucuları

Windows VPN Nasıl Kurulur? İpucuları

Bu günlerde gizlilik ve güvenlik konusundaki tüm karışıklıklarla, verilerinizi çevrimiçi olarak korumak için çok fazla çaba göstermeniz gerekiyor. VPN’lerin geldiği yer: Sanal Özel Ağ için kısa, VPN, cihazınızla ziyaret ettiğiniz her site arasında güvenli bir tünel oluşturan bir uygulamadır.

Size farklı bir şehirde, eyalette veya hatta bir ülkedeki sanal bir konuma bağlanma seçeneği sunarak, fiziksel bir konumunuzu başka bir alandaki bir ağ kimliğini esas olarak varsaydığınız için gizleyebilirsiniz.

Bundan daha fazlası, VPN’ler ağınıza şifrelenerek ek bir gizli isim katmanı sunar. Bu, genel olarak göz atıyorsanız veya güvenli olmayan bir ağa bağlanıyorsanız mükemmel bir özelliktir.

Çevrimiçi olarak yaptığınız her şey IP (internet protokolü) adresinizle ilgili olduğundan, bir Sanal Özel Ağ anonim olarak göz atmak için güvenli ve kolay bir yol sunar.Sanal Özel Ağ

Neden Windows İle Bir VPN kullanmalısınız?

VPN’lerle ilgili en iyi şeylerden biri, ne kadar uyumlu oldukları: Bugün neredeyse her cihaz için (eski BlackBerry’leriniz de dahil olmak üzere) tam anlamıyla özel uygulamalar var.

Windows masaüstünüze, dizüstü bilgisayarınıza veya tabletinize özel bir VPN uygulaması indirip yükleyerek, aynı anda yeni bir göz atma olanakları dünyasını açarken bu cihazı anında güven altına alabilirsiniz.

Çoğu VPN sağlayıcısı, kullanımı son derece kolay olan uygulamalar sunarken, tek yapmanız gereken yazılımı indirmeniz ve basit kurulum sürecini takip etmektir. Yalnızca Microsoft’un kendi yapısına göre özel bir VPN bağlantısının nasıl kurulacağına odaklanacağız.

Windows 10’da VPN nasıl kurulur?

Microsoft’un yerleşik VPN istemcisinin, aslında işletim sisteminin kendi VPN’si ile geldiği anlamına gelmediğini unutmayın. Bunun yerine, sahip olduğunuz bir VPN hizmetini yüklemenize ve yapılandırmanıza yardımcı olmanın kolay bir yoludur.

İndirilen VPN yapılandırmalarına sahip olduğunuzda, içeri girip Windows cihazınıza manuel olarak ekleyebilirsiniz. Windows 10’da bir VPN’nin nasıl kurulacağı aşağıda açıklanmıştır.

Başlat düğmesine tıklayarak ve ardından Ayarlar’a giderek başlayın.

Oradan, Ağ ve İnternet’e tıklayın, VPN simgesine gidin ve VPN bağlantısı ekle’yi tıklayın.

Şimdi, VPN’inizin ayrıntılarını girmeniz istenecektir. Bu bilgiler genellikle indirme sayfanızda bulunur, ancak hizmetinize bağlı olarak değişebilir.

VPN Sağlayıcısı kutusuna tıklayarak ve Windows (yerleşik) seçeneğini belirleyerek başlayın. Bağlantı Adı altında, VPN’inizin adını girin (bu herhangi bir isim olabilir) ve VPN’in Adresini girin (kullandığınız VPN’ye bağlı olarak değişir).

VPN Türü için, uygulamanızın hangi tür VPN yani Sanal Özel Ağ bağlantılarını kullandığını kontrol etmeniz gerekir. Çoğu VPN sağlayıcısı, aşağıdaki bağlantılardan birini veya tümünü sunar: PPTP, OpenVPN, L2TP / IPSec veya SSTP. Hangisini gireceğinizi bilmiyorsanız, hesabınız onaylanana kadar her birini deneyebilirsiniz.

Ardından, Oturum açma bilgisi türü altında, VPN hesabınızın genel kullanıcı adı ve şifresini girin. Bu, genellikle kaydolma onayınızda bulunabilir. Bu tamamlandığında, Kaydet’i tıklayın ve Ayarlar penceresinden çıkın.

Doğru şekilde yapılandırılmışsa, Ağ ve İnternet ayarları panelinde VPN bağlantınıza gidebilmeniz gerekir.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?