Web Yazılım Nedir?

web yazilim nedir 8i427

Web Yazılım Nedir?

Web Yazılım, sunucular üzerinde çalışan ve kullanıcıların tarayıcılar üzerinden ulaşıp kullandıkları yazılım türüdür. Yani yazılımın web arayüzünden çalıştırılması ve genellikle web siteleriyle ilgili veri yazma, veri alma gibi işlemlerin yapıldığı arka planda çalışan işlemlerdir. Web yazılım, Web Programlama olarak da söylenebilir.

Web Yazılım Çeşitleri

Web yazılım çeşitleri, Programlama diline ve İçerik Yapısına göre ikiye ayrılır.

Programlama diline göre Web yazılım

Programlama diline göre 2 çeşit web yazılım vardır.

  1. Statik Web Yazılım (Sabit)
  2. Dinamik Web Yazılım

İçeriğine göre Web yazılım

İçerik yapısına göre web yazılım 5 çeşittir.

Bunlar şu şekildedir :

  1. Kurumsal Web yazılım
  2. E-Ticaret Web yazılımı
  3. Hazır Web yazılım
  4. Özel Web yazılım
  5. Mikro Web yazılım

 

 

Programala Diline Göre Web yazılımlar

HTML – Statik Web Sitesi

HTML – Statik web sitesi bir veri tabanı kullanmadan statik olarak hazırlanmış web sitesidir. Bir Yönetim paneli olmayan, sadece html kod ile düzenleme yapılabilen bir yazılım çeşitidir. Genel olarak güncelleme gerekmeyen web siteleri bu yazılım çeşidini tercih eder.

HTML web sitesi veri tabanı olmadığı, giriş çıkış işlemleri ve sunucu üzerinden alışveriş işlemleri yapılmadığı için hacklenme (Kırılma) yapılamaz.  Kod açığı olmadığı için statik web sitesi türüdür.

Bu tarz web sitesinin en büyük handikapı, Güncelleme işlemi için HTML yazılım dili biliyor olmak gerekmektedir. Bu yüzden güncelleme işlemlerini kullanıcıların yapması kolay değildir.

PHP – .NET  – Dinamik Web Sitesi

Dinamik web sitesi bir veritabanı kullanarak hazırlanmış web sitesini ifade eder. Veritabanı kullanarak hazırlanan web sitesinin en büyük özelliği, kullanıcı için bir web sitesi yönetim paneli hazırlama imkanı tanımasıdır. Web sitesi yönetim paneli kullanıcıların güvenli ve kolay bir şekilde web sitesine müdahale etme imkanı tanımasıdır.

Böylelikle kullanıcılar web sitesi nasıl yapılır bilmeseler dahi kolayca web sitesi içeriğinde görsel yada yazılı içerikleri kolayca yönetebilirler. Bir web sitesi ortalama 3yada 4 yıl firmalar tarafından kullanılabilmektedir. Bu süre içinde firmaların duyuru / yeni ürün ekleme gibi ihtiyaçları için web sitesi üzerinde güncelleme ihtiyaçları olmaktadır.

Bu tip ihtiyaçlar için mutlaka web sitesi kurmadan önce web tasarım firmasına web sitesi yönetim paneli olan bir web sitesi yaptırmak istediğinizi belirtmelisiniz.

Dinamik web sitesi programlamasında PHP ve .NET sıklıkla kullanılan programlama dilleridir. Dinamik olarak hazırlanan web sitesi statik bir web sitesine göre çok daha fazla özen, deneyin ve tecrübe gerektirir. Bunun en önemli faktörü kodlama sırasında oluşan bir açığın giderilmemesidir.

Programlama sırasında bırakılan bir kod açığı istenmeyen üçüncü şahısların web sitesine dışarıdan erişimlerine fırsat verir. Bu nedenle web sitesi mutlaka tecrübeli kişiler tarafından hazırlanmalı ve yayın öncesi gereken testler yapılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunları Okudunuz mu?

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?