Web Tasarım ve Tipografi

web tasarım 1

Tipografi Yunanca’da typos ve graphia kelimelerinden türemiştir. Uygun formda yazmak kavramının karşılığı olan tipografi günümüzde web tasarım projelerinden büyük önem taşımaktadır.

Tipografinin temelinde yazı tipi, karakter arası boşluklar, punto, satır arası boşluk gibi sayısal veriler yer alır. Web tasarım projelerinde kullanılacak tipografinin çok yönlü olması gerekir. Hem dijital mecralarda hem de basılı materyallerde düzgün bir okunma imkanı sunan tipografi başarılı sayılır. Başarılı bir tipogafi çalışması için grafik tasarım ya da web tasarım alanlarında uzmanlaşmış kişilerden yardım almak gerekir.

Kendinizi Doğru Tanımlayın

Kurumsal kimlik tasarımı ve web tasarım projelerinde en çabuk akıldan çıkan detay tipografidir. Oysa markanın hedef kitlesi ile kuracağı tüm iletişimlerde tipografi öne çıkmaktadır. Başlı başına bir pazarlama yöntemi olabilecek tipografi ile büyük geri dönüşler elde edilebilir. Tipografi üzerine bir çalışma yapılması ve bu çalışmanın markayı yansıtması önemlidir. Font seçiminden ibaret olmayan tipografi hedef kitleye çok doğru ya da yanlış mesajlar verebilmektedir. Gerek dijital gerek basılı materyaller aracılığıyla hedef kitle iletişimi sağlanmaya çalışıldığında metin her zaman ön plandadır. Büyük bir çoğunluğu yazılı içerik olan mecralarda tipografinin önemi ortaya çıkar.

Doğru Tipografi Seçmenin Önemi

Tipografi marka imajını doğrudan etkileyeceğinden dolayı önemlidir. Font seçiminden çok daha fazlası olan tipografide renk kullanımı, sayfa düzeni, fontun kullanım stilleri ve daha pek çok detay ön plana çıkmaktadır. Dijital ve basılı materyallerde kullanılabilecek bir tipografi marka sadakati oluşmasında etkilidir. Kullanıcıların markayı her gördüğünde aynı standartla karşılaşması doğru konumlandırma yapmayı mümkün kılar. Dijital dünyada her font oldukça güzel gözükebilir ve kullanılabilir olsa da söz konusu baskı işleri olduğunda durum tamamen değişir. Tipografinin her çözünürlükte basılabilir olması, basılı materyallerde göz yormaması önemlidir. Doğrudan marka imajından bahsedilirken kurumsal kimliğe uygun bir tipografi çalışması yapılması gerekir. كازينو آنلاين Eğlence merkezinden bahsederken askeri font tiplerinden uzak durmak, hukuk bürosu ile çalışırken eğlenceli fontları tercih etmemek temel düzeyde bilinmesi gerekenlerdir. طاولة الروليت Akıcı, kolay okunabilen, unicode sorunu olmayan yazı tipleri bu tür seçimlerde ön plana çıkmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?