Web Tasarım Projelerinin Geleceği

web tasarim

2016 yılı için yapılan tahminler mobil internetin kullanımının masa üstü internet kullanımını geçeceği yönündeydi ve bu tahminler mobil kullanımın %51 orana sahip olması ile gerçekleşti.

Bu gelişme ile birlikte arama motorlarının mobil içeriklere olan verdiği değer artarken web sitesi sahiplerinin de kendilerini mobil dünyaya entegre etmeleri için gerekli yaptırımlar açığa çıktı.

Web Tasarım Uygulamalarının Gelişimi

İnternet her geçen gün çağ atlarken kullanılan teknolojiler de değişime uğramaktadır. Web 1.0 ile başlayan web tasarım çağı internet ve teknolojinin değişimleri ile birlikte Web 2.0’a ulaşmıştır. Web 1.0 dönemi internetin hayatımıza girdiği ilk dönem olarak adlandırılmaktadır. Bu dönemde internet kullanımı yaygın değildi ve firmaların web sitesi ihtiyacı yoktu. Aynı dönemde web siteleri aracılığı ile para kazanmanın tanımı bile netleşmemişti.

Dünyanın gelişmesi ile birlikte Web 2.0 dönemi başladı. Bu dönemin tanımı insanların artan internet kullanımına karşın internet içeriğinin kısıtlı olmasından doğan ihtiyaçların karşılanması olarak yapılabilir. İnternet kullanıcılarının da içerik oluşturabilmesine imkan sağlayan bu dönem hala devam etmektedir. İçerik oluşturmak, içerik paylaşmak ve etkileşim elde etmek gibi kavramların ortaya çıktığı web 2.0 döneminde en büyük gelişme ve bizi web 3.0’a hazırlayan dönem mobil cihazların artan kullanımıdır. Web 2.0 ile 3.0 arasındaki geçiş sürecinde mobil cihazların etkisi ve geçerliliği artarak devam edecek. Bu geçiş sonucunda artık web 3.0 yapay zeka uygulamaları tarafından yönlendirilen bir dönem olarak hayatımızda yer alacak.

Responsive Tasarımların Yükselişi

Web 3.0 öncesinde yükselen mobil cihaz kullanımı responsive tasarımların değerlenmesini sağlamıştır. Artık SEO değerlendirmelerinden mobil uyumluluk zorunlu hale geldi ve siteleri responsive olmayanlar için zorlu bir süreç başladı. Google tarafından yayınlanan son güncellemeler ile responsive olmayan siteler arama motoru tarafından geri sıralara çekildi ve markaların bu dinamiği desteklemesi zorunlu hale geldi. Responsive tasarımın web siteleri için sağladığı en büyük fayda mobil site ile uğraşmayı ortadan kaldırmış olmasıdır. Tüm pazarlama ve SEO çalışmalarının tek site üzerinden yapılması firmalara daha fazla enerji ve bütçe ayırma şansı verdiğinden dolayı oldukça verimli olmuştur.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?