Web Tasarım Projelerinde UX ve Önemi

web tasarım 1

Web tasarım projeleri her gün yenilenen trendlere ayak uydurmak için değişim göstermektedir. Günümüzde artık kullanıcıların önünde bir çok seçenek olmasından dolayı kullanıcıyı odak alan tasarımlar ve çözümler her zaman ön plana çıkmaktadır.

Kullanıcı deneyimi ile web sitelerinde yükselen bir trend yakalamak mümkündür. Dünyada var olan akımları yakından takip etmek ve bu akımlara uygun tasarım değişiklikleri yapmak önemlidir. Bu noktada öne çıkan UX ve trendlerine göre hareket etmek tasarımda fark yaratmanın yöntemleri arasında yer almaktadır.

UX’e Göre Hareket Edilmeli

UX özelinde geliştirilen projelerin her zaman daha yüksek değere sahip olduğu bilinmektedir. Bu yüzden web tasarım projesi geliştiren kişilerin UX hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Kullanıcı deneyimi olarak da bilin UX’e göre şekillenen tasarımların ön plana çıktığı göz önünde bulundurulduğunda bu şekilde hareket etmek vazgeçilmez olmalıdır. Peki UX’e göre nasıl hareket edilir? Kullanıcı deneyimini öne çıkan tasarımlarda detaylı inceleme ve test süreçleri yapılmaktadır. Web sitenin hitap edeceği hedef kitle belirlendikten sonra bu kitlenin internet kullanım alışkanlıkları, sosyal medya tercihleri gibi kriterler değerlendirilir ve ortaya çıkarılan tasarımlar bu alışkanlıklar ve tasarımlar üzerinden şekillenir.

 

Kullanıcı deneyimi ile ilgili doğru bir yaklaşım elde etmek için tasarım sürecinde testler yapılmalı, farklı kişilerin web tasarımla ilgili kullanıcı görüşlerine dikkat edilmelidir. Bunu başarılı bir şekilde elde etmek için tasarım projelerini adım adım planlamalı, farklı sürümleri yayına alarak etkili bir kullanıcı geri dönüşü elde edilmelidir.

Kullanıcıları Kendiniz Gibi Düşünmeyin

Web sitesini tasarlayan ya da tasarımı talep eden kişinin site üzerindeki her fonksiyondan haberi vardır. Bu da kullanıcı deneyimi değerlendirmesinin bu kişiler tarafından yapılmaması gerektiği anlamına gelir. Bir menü ya da butonun mantığına hakim olan bir insanın bu işlevin olumsuz yanlarını görmesine imkan yoktur. Bu yüzden kullanıcı deneyimi çalışmaları objektif olacak kişiler tarafından değerlendirilmelidir. UX için yapılan çalışmalarda gözden çıkarılmaması gereken bir diğer nokta da UX’in genel tasarımı değiştirmemesidir. İşlevlerden ya da menülerden kullanıcı deneyimi için vazgeçmek yerine doğru yönlendirmelerin nasıl yapılacağını keşfetmek her iki taraf için de daha başarılı olacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?