Web Tasarım Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Web Tasarım Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Web Tasarım Nedir?

Herhangi bir kurumun kurumsal kimliğinin yansıtılması ve tanıtım faaliyetlerinin gerçekleşmesi amacıyla hazırlanan; ulusal ve uluslararası ağ ortamında yayınlanan online sistemlere verilen ad web sitesidir. Bu sitelerin oluşturulma sürecine web tasarımı adı verilmektedir. Metin, video, ses kaydı veya fotoğraf gibi tüm işitsel ve görsel araçları kullanarak oluşturulan parçalar web sayfalarını oluştururken, aynı sistem altında yer alan bütün web sayfalarının bir araya gelmesiyle oluşan bütünlüğü internet sitesini oluşturur.

Günümüzde internet üzerinde gözardı edilemeyecek kadar çok zaman geçiren insanları ve sanal dünyanın etkisini göz önünde bulunduran firmalar ciddi bir site web tasarım, yazılım ve bunlar üzerinden şirket tanıtımı işine girişmişlerdir.Tasarım

Web Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ziyaretçilere güzel bir web tasarımı hizmeti sunabilmek önemlidir ,web tasarımında dikkat edilmesi gerekenler  aşağıda özetlenmiştir:

  • İnternet kullanıcıları sabırsızdır, web sitesine girer girmez aradıkları şeyleri bulmak ve zaman kaybetmemek isterler. Bu nedenle web tasarımı sade ve anlaşılır olmalıdır. Böyle tasarlanan bir web sitesi ziyaretçilere aradıkları şeyleri daha hızlı bulma fırsatı sunar.
  • Siteyi ziyaret edenler siteye konan her şeyi tek tek incelemekten hoşlanmazlar.Bu nedenle web sitesinde neye dikkat çekilmek isteniyorsa o kısım sitenin ön planına çıkartılmalıdıri.
  • Bir web sitesinin en çok dikkat çeken kısmı sol üst köşesidir. Bu durum okuma alışkanlıklarının bir sonucudur. Bu nedenle okuyucular öncelikle sol üst köşedeki yazıları gözden geçirir, görsellerle yönlendirilmeyi beklerler. Bu nedenle logo ya da sitenin ismi daima sol üst köşede yer almalıdır.
  • Siteyi ziyaret edenler çok fazla yer kaplayan, yanlış yerleştirilmiş reklamlardan hoşlanmazlar. Bu nedenle sitede kullanılacak reklamların çok iyi yerleştirilmesi gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken nokta banner tarzı reklam alanları çok fazla aşinalık uyandırdığından kullanımı risklidir. İçerik içerisine yerleştirilmiş reklam modelleri daha kullanışlıdır. Bunun için Birbu Dijital Reklam Ajansı iyi bir olanak sağlar.
  • Web sitesinin amacına dikkat edilmelidir. Eğer amaç bir mesaj vermekse  hedef kitlenin dikkatini çekmek için çarpıcı açıklamalara ve resimlere yer verilmelidir.
  • Web tasarımında kullanılacak görsellerin özgünlüğüne dikkat etmek her zaman yarar sağlar.
Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?