Web Tasarım ile Sonu Keşfetmeyin

web tasarım

 

Web tasarım için esas olan her markanın kendine has kültürüne ve ihtiyaçlarına yanıt verebilen, sektöre maksimum hız kazandırmaya yönelik disiplinler arası bir süreç kullanmaktır.

Web tasarım son derece çevik ve tempolu bir iş akışı kullanarak marka deneyimlerini hızlı bir şekilde inşa edilmesini sağlar. Bu inşanın sonrasında yapılan performans ölçümlerinin sonucunda markanın önceden tanımlanmış hedeflerine ulaşmak için nelere ihtiyaç duyduğunu rahatlıkla saptanabilir.

Yapısal Tasarım

Ürün vizyonunun tanımlandığı ana tasarım sürecinde temel zorlukları çözen ve marka ile birlikte geliştirilen stratejik kavrayışlar belirlenir. Web tasarım için belirlenen stratejiler ürün vizyonun temelini oluşturur.

Ürün vizyonun köklerinde marka ihtiyaçları ile hedef kitle ihtiyaçları birbirine bağlanmaktadır. Bu aşamada var olan altyapı, teknoloji ve araştırma gücü karşılıklı olarak analiz edilerek elde edilen yeni bileşenlerin nasıl entegre edileceği tasarlanır. Elde edilen tüm bulguların sonucunda bütün projenin çizgisinde, amacına uygun ve maksimum verimle nasıl sürdürülebilir olacağına dair bir harita ortaya çıkmaktadır. Stratejik veriler doğrultusunda ilk olarak yüksek seviyeli kullanıcılar araştırılır ve mimari bir plan yapılır. Hedef kitle ile markanın örtüştüğü içerik stratejisi geliştirilir ve son olarak tasarım çerçevesi ile beraber projeye özel WEB deneyimi oluşturulmuş olur.

Yol Haritası

Tasarım yolculuğu esnasında öğrenilenler yeniden değerlendirilir ve kullanıcı davranışları derinleştirilir. Kullanıcı ve marka değerlerini bu çalışma sonucunda ortaya çıkan verilere göre haritalandırırız. Elde edilen harita doğrultusunda önceliğe sahip olan toplam çalışma düzeyi belirlenir ve eş zamanlı bir çok disiplinden oluşan üretim süreci tamamlanana kadar ana proje planı ortaya çıkarılır.

Tasarlama Süreci

Bu süreçte oluşturulan haritada kullanıcı deneyimi en yüksek seviyeden itibaren markanın dijital ekosistemi doğrultusunda işlenmeye başlanır. Kullanıcının yoldan sapmamış bir tasarım içerisinde ilerlemesi sağlanır. Aynı zamanda sitenin içerik konseptleri, yeniden düzenlenmiş görselleri ve sunduğu deneyim geliştirilmeye başlanır. Bu elementler ise HTML/CSS tabanlı kullanıcı ara yüzü ile üretilir.

Entegrasyon & Kalite Kontrol

Son olarak bütün özellikleri bir araya getirerek tamamlanmış sürüm ortaya çıkarılır. Ortaya çıkan sonuç memnun edici ise bundan sonra kalite garantisi için belirlenmiş olan bir test planı başlar ve varsa hatalar temizlenir. Sitenin her türlü tarayıcıda sorunsuz bir şekilde çalışması kesinleştikten sonra web tasarım projesi hayata geçirilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?