Web Tasarım ve İçerik Stratejisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

web tasarım 2

Web tasarım ve içerik stratejisi geliştirirken hedef kitlenin kullanım alışkanlıklarına göre davranmak geri dönüşlerin artmasında etkili olmaktadır.

Değişen teknolojiler ve kullanım alışkanlıkları artık pazarlamanın vazgeçilmez yol göstericisi haline gelmiştir. Bu noktada araştırmaları yakından takip etmek ve değişen web tasarım dinamiklerine göre yeni bir yol haritası çizmek önemlidir.

Web Tasarım Hakkında Bilinmeyenler

  • Yapılan araştırmalar sonucunda bir web sayfasında içerik okumak için 15 dakika zamanı olan kullanıcıların üçte ikisi tasarımı ve fontu daha güzel olan içerikleri okumayı tercih ediyor.
  • Bir web sitesinde resimlerin yüklenmesi zaman alıyorsa ziyaretçilerin %39’u bu siteye girmeyi bırakıyor.
  • Web sitesi ziyaretçileri girdikleri sitelerde eksiksiz iletişim bilgilerini görmek istiyor. İnternet kullanıcıların %51’i iletişim bilgilerinin eksik olduğunu düşünüyor.
  • İletişim bilgilerinde şirkete ulaşmayı sağlayacak bir telefon numarası yer almıyorsa ziyaretçilerin %44’ü siteye bir daha girmemeyi tercih ediyor.
  • İnsanların bir web sitesine girmeyi bırakmalarının temel nedeni sitede bulunan içeriklerin ve görsellerin yeterince ilgi çekici olmaması. Araştırmalara göre kullanıcıların %38’i ilgi çekici bulmadıkları sitelere ikinci şansı vermiyor.

Web Sitenizi Yenilemek Zorunda Olduğunuzu Kabul Edin

Firmalar genellikle mevcut web sitelerinin yeterli olduğu inancına sahiptirler. Teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesi ve kullanıcıların bu hıza ayak uydurması firmaların da adımlarını bu doğrultuda atmaları gerektiğini söylemektedir. Geçtiğimiz iki yıllın kullanım alışkanlıklarına baktığımızda responsive tasarımların ne kadar değer kazandığını görmek mümkündür.

Geçtiğimiz iki yılda;

Tablet üzerinden internet erişimi %30, akıllı telefon üzerinden internet erişimi %78 artarken bilgisayar üzerinden internet erişimi %1’lik bir düşüş yaşadı. Mobil cihazların açık olduğu her 60 dakikanın 40 dakikasında internet kullanımı yapılıyor. Yapılan araştırmalarda yetişkinlerin %13’lük kısmının sadece mobil internet erişimi olduğu ayrıca %76’nın da hem mobil hem de masaüstü cihazlardan internete eriştiği bilgisi elde edilmiştir. Mobil cihaz sahiplerinin %40’ı da e-ticaret üzerinden alışveriş yapmadan önce ürünlerle ilgili araştırmaları sahip oldukları cihazlardan yapmayı tercih etmektedirler.

Bu veriler ışığında firmaların hedef kitleleri ile etkili bir iletişim kurabilmeleri için mobil cihazların varlığını yok saymamaları gerektiği ortaya çıkmaktadır. Ayrıca mobil cihaz kullanımı ile birlikte artan sosyal medya kullanımının da firmalar tarafından değerlendirilmesi gerekir. Pazarlama çalışmalarını dijital alanla kaydırmanın gerekliliği verilerle de kanıtlanmıştır.

Kaynak: Adobe, comSource, Komarketing

 

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?