Web Siteleri Bize Zarar Verebilir mi?

512727 636173960819125110 16x9

İnternet siteleri, arka tarafta yazılan kodların bizim sistemlerimizden faydalanabilecek şekilde yazmış olabilir.Nasıl mı? Örneğin ; Girdiğiniz internet sitesinde, arka plan kodlarında CoinHive eklentisi olabilir. Bizler de sizlere bu yazımızda korsan içerikten korunmanın yollarını anlatacağız.

CoinHive Eklentisi Nedir?

CoinHive eklentisi, sitelerin arka planına yerleştirdiği javascript kodu sayesinde sizler siteye her giriş yaptığınızda, otomatik olarak çalışmaya başlar. Ayrıntılara takan bir kullanıcı değilseniz, bunu fark etmeniz zordur. Sizin işlemci gücünü kullanarak sistem otomatik hash işlemine başlıyor, her hash’lenen veri için ise site sahibine belli bir oranda Monero verilmekte. لعبة تربح منها فلوس Bu sizin site içerisinde geçirdiğiniz vakitte göre veya siteye giren kullanıcıya göre değişmekte.

CoinHive Eklentisi kullanan bir sistem ve bilgisayarda ortaya çıkan işlemci kullanımı

CoinHive kullanan bir internet sitesine giriş yapan kullanıcının anlık olarak yüksek boyuta ulaşan işlemci kullanımı.


Bu konularda örnekler saymakla bitmez. Bizler, siz kullanıcıların daha dikkatli olması uyarıda bulunuyoruz.

AdWare Nedir? 

Diğer bir adıyla reklam yazılımı olan bu yazılımlar, genel olarak içlerinde zararlı kodları barındırmakta. Bu reklam yazılımlarından korunmak için bir çok kullanıcı AdBlock eklentisi kullansa’da, yazılımcıların yeni sunduğu fikirler ile AdBlock eklentisi bile bir yerden sonra çaresiz kalmakta. Bizler nasıl korunmalıyız ? Bu sorunun cevabına gelirsek lisanslı yazılım kullanımıyla, bilinmeyen kaynaklardan yazılım indirmekten kaçınarak diyebiliriz. Özellikle torrent servisleri ve korsan içerikli yazılımlar sonucunda bilgisayara bulaşan AdWare yazılımları bizlere ne gibi zararlar veriyor ? رهان كرة القدم

AdWare virüsüne maruz kalmış bir bilgisayar.

Sizin izniniz dışında reklam görüntüleyerek karşı taraf para kazanbilir eğer işi ciddi boyuta taşımayı seven biri ise bu reklam virüslerini yazan kişiler sizlerin sisteminizde bulunan verileri kendilerine aktarabilir. Bu AdWare reklamları daha da ciddi boyuta ulaşabiliyor. Korunma yöntemleri saymakla bitmiyor fakat biz saysak’ta bunların alternatifleri olarak bir çok korsan yazılım ve kötü niyetli kişiler bunlara da çözüm buluyor. ربح المال من الانترنت مجانا

Korsan Yazılımdan Uzak Dur!

Korsan yazılımdan uzak durarak bunların önüne geçmiş olabilirsiniz.

Bilmediğiniz Yerlerde Durmayın!

Bilgi sahibi olmadığınız yazılım paylaşan yerlerden uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Oldu’da bulaştı diyelim, nasıl çözeceğiz peki?

AdwCleaner adlı Malware programı yardımıyla çözebilirsiniz. Ancak o da belli bir boyutun üstüne çıkmış virüslerde geçersiz kalmakta. Sizlere tavsiyemiz ; İllegal yazılımdan uzak durun ve korsan içeriklere yaklaşmayın.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunları Okudunuz mu?

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?