Web Site Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Web Site Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Web Site Optimizasyonu Nedir?

Web site optimizasyonu, bir web sitesinin işletme hedeflerini yürütme becerisini geliştirmek için kontrollü denemenin kullanılması sürecidir. Web sitenizin performansını iyileştirmek için, web sitesi sahiplerinin web sitelerinin sayfalarındaki geliştirmeler yapar. Bazı değişikler web sitenizin optimizasyonunu kötüler.
Web sitesi optimizasyonu, dönüşüm oranı optimizasyonun da kullanılan prensipleri izler ve bilimsel yönteme dayanır.

Web sitenizin optimizasyonunun amacını belirleyin. Farklı işletme türleri, optimize etmek isteyeceğiniz farklı hedeflere sahip olur. Örneğin, bir e-Ticaret web siteniz bulunuyor ve optimizasyon yapmak istiyorsunuz. O zaman satın alma işlemlerini ve ortalama sipariş değerlerini nasıl artıracağınızı (AOV) öğrenmek istersiniz. Bunu yapmak için, bir web sitesi sahibi, sitenin performansını etkileyen web sitesinin önemli sayfaları üzerinde araştırmalar gerçekleştirecektir. Örneğin, ana sayfa genellikle optimizasyon yapmak için değerli bir alandır. Çünkü web sitesinin trafiğinin çoğu bu sayfada ilk sırada yer alıyor. Ziyaretçilerin, şirketin sunduğu şeyleri hemen anlamaları ve ikinci sayfaya ulaşabilmeleri için önemlidir.

Nereden Başlayacağız?

Hedefinizi nasıl belirleyeceğiniz konusunda en iyi tahminlerinizle gelin. İyileştirmek için üst düzey hedefi belirledikten sonra, bir web sayfasındaki düşük performans gösteren noktaları belirlemeniz ve dönüşüm oranlarını iyileştirmek için bu öğelerin nasıl test edilebileceğine ilişkin bir hipotez oluşturmaya başlamanız gerekir.

Denemenizin test edeceği değişkenlerin bir listesini oluşturun. Değişiklikler varsayılan da oluşturulabilir ve bir Ana Sayfa, Hakkımızda, Projeler ve diğer sayfaları ayrı ayrı yapmanız gerekiyor.

Daha sonra optimizasyonunuzun hangi bölümde zayıf olduğunu anlamak için Google Web Deney bölümüne gidin. Deneyi çalıştırdığınızda, sonuçlarınızı istatistiksel olarak anlamlı hale getirmek için yeterli veri topladığınızdan emin olun.

Testler Ve Sonuçlar

Sonuçları dikkate alın, sonuçlar çıkartın ve ardından yineleyin. Bir denemenin sonuçları, web sitesi öğesindeki değişikliklerin bir iyileşme oluşturup oluşturmadığını gösterecektir. Kazanan bir varyasyon yeni taban çizgisi haline gelebilir ve iyileştirme için daha fazla fikir üretildiği için tekrar tekrar test edilebilir. Bir kaybetme testi hala değerli bir öğrenme fırsatıdır ve optimizasyon sürecinde bir sonraki adımda ne yapılacağı konusunda yol gösterebilir.

Doğru yapıldığında web sitesi optimizasyonu size birçok iş avantajı sunabilir. İlk olarak, web sitesi optimizasyonu süreci, ziyaretçilerin belirli bir hedefi gerçekleştirmelerine yardımcı olan web sayfası öğelerinin en iyi sürümünü belirler. Optimizasyon, ziyaretçinin trafiğini e-posta abonelerine, okuyuculara veya ödeme yapan müşterilere dönüştürmede web sitesinin verimliliğini artırır. Buna karşılık, gelişmiş verimlilik, müşteri kazanımı ve web aramaları, Google AdWords, sosyal medya ve e-posta pazarlaması gibi trafik oluşturucu kampanyalarda daha fazla YG’ye yol açar.

Web Sitesi Optimizasyonu Hedefleri

Bir web sitesinin hedefleri, işletmenin türüne, işletmenin hedef müşterisine ve bu kitlenin istenen eylemine göre değişir: bir satın alma, form doldurma veya makale okuma. Bir web sitesi ziyaretçisinin istenen eylemi, dönüşümler veya belirli bir işlemi tamamlayan kitle üyelerinin sayısı da olabilir.

Örneğin:

Çevrimiçi yayın uygulamalarının web sitesi optimizasyonu, ziyaretçilerin okuduğu makale sayısını artırma hedefiyle dönüşüme olanak sağlar.
Çevrimiçi bir mağaza, ödemelerin tamamlanmasını ve satın alma işlemlerinin tekrarlanmasını teşvik etmek için web sitesini optimize eder.
Çevrimiçi bir yazılım şirketi, ziyaretçilerin sitenin ücretsiz deneme sürümüne kaydolma oranını artırmak için web sitesini optimize eder.
Bir sigorta şirketi, sigorta kapsamındaki satışlar için daha fazla potansiyel müşteri yakalama amacıyla web sitesini optimize eder.
Bir bağış toplama kampanyası daha fazla bağış teşvik etmek için bağış formunu optimize eder.
Optimize Edilecek Web Sitelerinin 8 Unsuru
Şirketin hedefine bağlı olarak, web sitesi optimizasyonu şunları içerebilir:Optimizasyonu

Şirketlere Özel Optimizasyon Bölümleri

1) Şirketin değer önerisiyle ilgili bir başlık veya önemli mesajlar.
2) Fotoğraf veya video gibi görsel medya kullanımı.
3) Bir formun uzunluğu, zorunlu alanların sayısını veya tamamlanma sırasını değiştirir.
4) Ürün veya hizmetinizi kullanarak başarılarını açıklayan müşteri örnek olaylarının öne çıkan görünümü.
5) Görsel stil, metin ve harekete geçirici mesaj (CTA) düğmesi veya bağlantısı.
6) Web sitesinin gezinmesinin optimizasyonu.
7) Sosyal paylaşım işlevselliğinin yerleştirilmesi.
8)Bir mobil cihazda ziyaretçinin web sayfasının görünümü ve optimizasyonu.

Pazarlama kampanyaları için açılış sayfaları, genellikle reklamların, e-postaların veya sosyal medyaların gönderdiği yüksek kaliteli trafik nedeniyle, optimize edilebilecek bir web sitesinin en başta gelen alanıdır. Web sitesi sahipleri, web sitelerinde çok sayfalı süreçlerde, ücretsiz deneme kaydı, bir ödeme sistemi veya herhangi bir çok sayfalı form gibi web sitesi optimizasyonu da yapabilir.

Arama Motoru Optimizasyonu ve Web Sitesi Optimizasyonu (Netleştirme)

Web sitesi optimizasyonu, bazen arama motorları için bir arama motorunun keşfedileilirliğini iyileştirme pratiğini tanımlamak için de kullanılır. Arama motoru optimizasyonu (SEO) yaparken dikkate alınacak temel sıralama faktörleri şunları içerir: sayfa başlıklarını değiştirme, sayfa yükleme hızlarını azaltma, kötü kullanıcı deneyimini en aza indirme, doğru anahtar kelimeleri kullanma ve iyi yazılmış içerik oluşturma.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?