Web Push Bildirim Sistemi Nasıl Kurulur? OneSignal

Web Push Bildirim Sistemi Nasıl Kurulur? OneSignal

Eğer bir blog siteniz bulunuyorsa kullanıcı ve ziyaretçilerinizi sitenize dahil etmek için bir bildirim sistemine ihtiyacınız olacaktır. Bazı kişilerin istediği bir içeriği yazmış olabilirsiniz ancak, o kişinin bu içerikten haberi yok. O zaman yapmanız gereken web sitenize bir bildirim sistemi kurmak.

Web Push Nedir?

Web sitenizde bulunan ve yayımlanan içerikleri browser(tarayıcı) üzerinden bildirim yapmasına olanak sağlayan bir bildirim sistemidir. Web Push isminden de  anlaşıldığı gibi web-internet push-bildirim anlamına gelmektedir. En iyi bildirim sistemlerinden biride OneSignal bildirim sistemi eklentisidir.

 

Web Push

 OneSignal Nedir?

Sitenizde bulunan içerikleri otomatik tarayıcı yolu ile bildirim göndermenize olanak sağlayan sistemdir. OneSignal eklentisinin bu kadar kurulmasının asıl nedeni kullanımı kolay ve çoklu sayda platformda desteklenmesidir. Desteklediği iOS, Android, Chrome, Unity 3D, Amazon, Windows Phone, Phonegap, Marmalade, Corona ve diğer platformlar. Aynı zamanda ücretsiz olması birçok blog sitesi ve kurumsal sitelerde kullanılmasına yol açtı. Tabi ki, tüm kurumsal şirketlerin paketlerinin görünebilir olması için bir bildirim sistemi olması gerekiyor. İstediğiniz renkte ve istediğiniz sol veya sağ köşeye kurabilirsiniz.

OneSignal Nasıl Kurulur?

Öncelikle başlangıç için OneSingal eklentisinin resmi sitesine gidin. Kenarlarda “Giriş Yap” butonu olacak. Tıkladıktan sonra kayıt olun ve seçeneklerle karşılaşacaksınız. Öncelikle Web Push seçeceğimiz için Web Push bölümüne gelin ve size belirtilenleri girmeye başlayın. Daha sonra size uzun bir kod gelecek. Bu kodları isterseniz eklenti ile kurabilirsiniz isterseniz kendiniz kurabilirsiniz.

Tema Üzerinden Kurulum Yapma

Tema üzerinden yapacağımız için öncelikle size hangisi daha kolay ise onunla devam edin.
1.FTP Üzerinden Kurulum
2.WordPress Yönetici Panelinden Kurulum

FTP Üzerinden Kurulum Yapma

Web sitenizin CPanel veya bilgilerinizi ala bileceğiniz bir yere giriş yapın. Daha sonra FTP bilgilerinizi bir yazı yerine kopyalayın. FTP üzerinden erişim sağlamak için bir uygulama gerekiyor. Önerilen ve kullanımı kolay olan FileZilla kullanabilirsiniz. FileZilla uygulamasını çalıştırın ve bilgilerinizi girip “Bağlan” düğmesine tıklayın. Karşınıza web sitenizin tüm kurulu dosyaları çıkacaktır. Tam anlamıyla veritabanına giriş yapacaksınız. Burada “public_html” bölümünün üzerine gelin ve çift tıklayarak geçiş yapın. Bu bölümde tüm kurulu olan tema, eklenti ve diğer bilgiler bulunuyor. Bize gerekli olan index.html dosyasının üzerine gelin ve “Göster/Düzenle” seçeneğini seçin ve dosyayı bilgisayarınıza yükleyerek düzenleme uygulamasını çalıştıracaktır. Önemli kısım alan olan <body> bölümünün bitişi yani, </body> bölümünü içeren herhangi bir yere size verilen kodu yapıştırın ve dosyayı güncelleyin. Artık sitenizde sağ köşede (seçime bağlı olarak solda olabilir) görünecektir.

2.WordPress Yönetici Paneli Üzerinden Kurulum

Öncelikle “Başlangıç” bölümüne gelin. Görünüm daha sonra Düzenleyici’ye tıklayın. Ana sayfada bulunan dosyaları görüntülemek için index.html dosyasını seçin ve düzenlemeye başlayın. Aynı şekilde <body> açılışı ile kapanışı(</body>) arasına kodu dahil edin ve dosyanızı güncelleyin. Artık seçime bağlı olarak solda veya sağda görünecektir.

Eklenti İle Kurulum Yapma

WordPress yönetici panelinden Eklenti bölümünden Yeni Ekle seçeneğini seçin. Arama bölümüne OneSignal yazın ve eklentiyi kurun. Daha sonra sol tarafta OneSignal eklentisi görünecektir üzerine gelip size verilen kodu yapıştırın ve tamamlanacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?