Tüketici Odaklı Arayüz Geliştirmesi Nasıl Yapılır?

arayüz

İnsanların olumlu sonuca ulaşmalarını sağlayan yolun kolay olması onların sonuca daha kolay ulaşmasını sağlıyor. Arayüz tasarımı da bu noktada öne çıkıyor.

Arayüz tasarımları işleri kolaylaştırmaya odaklanırken bunun için de tasarımcıların ve UX uzmanlarının üzerine önemli bir görev düşüyor. Üzerinde detaylıca çalışmış kolay vurgulama metotları ile özel sonuçların elde edilmesi kullanıcıların daha kolay bir deneyim yaşamasının önünü açıyor. UX geliştirenlerin üzerine düşen en büyük görev içeriğin kolay kullanılabilirliği, anlaşılabilir ve akılda kalıcı olması gerekiyor. Bu da kullanıcıların o içeriğe tekrar gelmesini sağlıyor. Böylelikle zaman içerisinde kemikleşmiş bir kullanıcı kitlesi elde etmek mümkün oluyor. Her sektör için son derece önemli olan kemikleşmiş kullanıcı kitlesi hakim olduğu arayüzde herhangi bir problem yaşamadan dolaşabiliyor.

Kullanıcıların Entegre Edildiği Süreç

Arayüz geliştirmelerin bazı bölümleri kullanıcıların seçimi ile  yapılabiliyor. Bu durum içerik açısından iki büyük avantaj sağlıyor. Birinicisi kullanıcılar kendilerinin kontrolde olduğunu hissediyor. İkincisi ise süreç içerisinde yer aldığı için kullanıcıların korkuları sinmiş oluyor. Bu yüzden herhangi bir güvensizlik durumu ortaya çıkmıyor ve süreç kullanıcı tarafından da biliniyor. İşbirliği psikolojik olarak benzersiz bir fayda sağlıyor. Diğer taraftan dinamik dünyada hiç bir şey yerinde saymıyor. Yeni teknikler, rakipler, tüketici beklentiler, içerik gereksinimleri ya da tasarım kalıpları her hafta değişebiliyor. Bu yüzden UX geliştirme süreci aslında sürekli ilerlemekte olan bir hedefe varmak adına çalışmaya konan bir proje halini alıyor.

Geliştirme Süreci 

Arayüz geliştirme projesine başlarken önceden hazırlanmış bir müşteri deneyimini ele almak yapılması gerekenlerin başında geliyor. Bu müşterinin deneyiminde aldığı iyi ve kötü etkilerin doğru bir şekilde belirlenmesi gerekiyor. Bu deneyim doğrultusunda olması gereken gereklilikleri, fikirleri ya da öneriler belirlemek çok daha kolay oluyor. Bunun üzerine ise geriye eylem planı çizmek kalıyor. İçeriği önceden kategorilere göre gruplamak her zaman tasarım aşamasını kolaylaştırıyor. İşbirliğine dayalı karar verme süreci geliştirme tarihini daha erkene çekmede önemli bir rol oynuyor.   Arayüz tamamlandıktan sonra sürecin bitimine kadar kullanım testleri yapılıyor. Bu deneme sürecine bütün geliştirmeler tamamlandıktan sonra müşteriler de entegre edilebiliyor. Test aşamasında yaşanan sıkıntılar proje tamamlanmadan ortadan kaldırılırken çok kullanıcının arayüzü test etmesi o kadar çok gözden kaçan hatayı ortaya çıkarıyor.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?