Telif Hakkı

how does copyright work 378606403

Telif Hakkı

Telif bir görüntü video veya ses kaydının eser sahibinden izin alınmaksızın herhangi bir mecrada kullanılması durumunda eserin orjinal sahibinin elinde olan haktır. Sembolü © şeklindedir ve bu sembolün bir eser üzerinde bulunması, o eserin telif hakkı tesciliyle sahiplenildiğini ve korunduğunu göstermektedir. Sembol, İngilizce “copyright” sözcüğünden gelmektedir. Özellikle internet üzerinden, çeşitli sosyal medya siteleri üzerinden ihlal edilen bu durum çeşitli cezalara da neden olabiliyor. Yakın çevremize bakarsak Aleyna Tilki, Çağatay Akman ve Manuş Baba isimli şarkıcıların da telif ile uğraştığını görüyoruz. Bir video barındırma sitesi olan YouTube da kullanıcıların telif haklarını ihlal etmesi durumunda onlara çeşitli yaptırımlar yapıyor. İlk seferde uyarı ve videonun kaldırılması olarak başlayan bu durum devam ederse hesabın feshine kadar gidebiliyor. Ve hatta son zamanlarda Youtube gibi Facebook ve instagram ‘da bu telif ihlali olmaması için bir takım önlemler almaya başladılar.
Telif Hakkı kapsamına giren dökümanlar;
Resim
Fotoğraf
Video
Belgesel
Ses Kaydı
Şarkı
Beste
Melodi
Reklam
Poster
Kitap
Dergi
Makale
Filmler
TV Programları

Telif Hakkı davaları küçük olabildiği gibi çok büyükte olabiliyor örnek vermek gerekirse Apple ve Samsung arasında oldukça fazla telif hakkı davası yaşandı ve bu davaların bedelleri milyon dolarlar ile ifade ediliyor.

Yönetmeliğin İlgili Maddesi

1948 Tarihli Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin
27’inci Maddesi:
“1. Herkes toplumun kültürel faaliyetine serbestçe katılmak, güzel sanatları tatmak, bilim alanındaki ilerleyişe katılmak ve bundan yararlanmak hakkına sahiptir.
2. Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.”

Bu yüzden telif ihlali konusuna dikkat etmekte yarar var. Telif ihlali olması durumunda Ceza veya Hukuk Mahkemelerine başvurmanız gerekmektedir. Telif hakkını ihlal eden bir kişi resmi olarak ne tür cezalar alıyor?

Eğer bir kişi telif hakkını ihlal eder ise;

2 ila 4 yıl arası hapis

50 bin ila 150 bin arası para cezası alabiliyor. Rakamlar değişebilmekte olduğu gibi davanın türüne, büyüklüğüne, konusuna göre de değişebiliyor.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bunları Okudunuz mu?

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?