Telefon numarası sorgulama uygulaması yöneticilerine 1 milyon dolar ceza!

numara kimin

Uygulamaların zararı nedir? Hangi ceza verildi?

Son yıllarda artık akıllı telefonlarda bazı gelişmeler oldu. Bu gelişmeler sadece telefonlara değil aynı zamanda uygulamalara da etkisi oldu. Artık insanlar gizli numaraların kime ait olduğunu bulabiliyor. Bunun için yüzlerce uygulama olmasına rağmen bu uygulamaların yöneticilerinin kim olduğu hakkında bir bilgimiz yok. Peki hiç düşündünüz mü bir kişi sizi arıyor ve siz onun hangi numaradan olursa olsun, kim olduğunu anlıyorsunuz ve bu sizin akıllı telefonunuzda kayıtlı olmayan bir numara. Bu uygulamalar kısa süreçte dünya çapında yayıldı ve bazı ülkelerde yasaklandı. Nedeni aslında çok basit bu uygulamalar sizin ve diğer uygulama kullanıcılarının telefon rehberlerindeki kişiler hakkında bilgi topluyor ve aynı numaradan bir başkası arayınca her hangi bir telefonda o numaradan bilgi alıyor. Kişisel bilgilerinizin korunması adına bazı ülkelerde kararlar alındı. Bu uygulama yöneticilerine 1 milyon dolar ceza kesildi. Artık Türkiye’de bu kararı aldı ve uygulamanın Türkiye’de indirilmesi yasağı aldı. Artık Banko, gişe gibi uygulamalar Türkiye’de kullanılmaz hale getirildi.
Uygulama

Peki uygulama sadece Türkiye’demi yasak?

Aslında bu soru ülkenin siber saldırılara karşı koruma almasıdır. İnternet aleminde bazı sorunlarla karşı-karşıya kalabiliyoruz.
Bu sorunların üstesinden gelmek için kullandığımız ağ modeminin yöneticilerine ve işçilerine yardım başvurusu yapıyoruz. Onlarda bizi korumak için bazı uygulamalara, sitelere girişi kapatıyorlar. Amerika, Azerbaycan, Gürcistan gibi ülkelerde de bu uygulamalar yasaklandı. Türkiye’de bu uygulamaların akıllı telefonlar ve bilgisayarlarda virüs olduğunu algıladı. Bu uygulamalar sadece sizin telefon rehberinize erişim sağlayabiliyorsa demek oluyor ki, sizin tüm bilgilerinize şifrelerinize, kişisel fotoğraflarınıza erişim sağlayabiliyor. Bizce bu kararın alınması daha iyi oldu. Türkiye Kişisel Verileri Koruması Kanun’un 12.Maddesi uyarınca, kişisel verilerin korunmasını sağlayacak bir kararı teknik ve idari tedbirler alınmasını talep etti. Sadece uygulamalar değil, sitelerde kullanıcılarının isim ve numaralarını ve kişisel bilgilerini öğrenebilecek yazılım üretmişler. Bu üretkenliği durdurmak için artık bazı sitelere Türkiye, Azerbaycan, Amerika ve Gürcistan karar alarak erişim sağlanamaz hale getirdiler. İnternet aleminde rahat ve koruma altında gezinebilmek için bu karar doğru karar olmuş.
Ruhi Çenet’in kanalı kapanacak mı nedenlerine göz atmak için tıklayın.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunları Okudunuz mu?

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?