Steve Jobs ve Apple

24402 050 2C2345B1

Steve Jobs ve Apple

Steve jobs ve apple

Steve Jobs ve , Wozniak bir garajda kurdukları, yarım elma şeklinde logosu olan şirketi günümüzde bildiğimiz dünyanın  teknoloji devi haline getirdiler. Steve  pazarlama alanında, Wozniak ise  bilgisayar alanında çok iyi iki arkadaşlardı. Her zaman yaratıcılığı ile bildiğimiz steve , Wozniak ile birlikte ilk bilgisayarı  kurdular. MOS6502 işlemcili Apple 1.daha sonra Apple 3 çıkarıldı.Ancak piyasada Apple 3 şikayetleri artmasıyla pazardan  geri çekildi fakat bu onları yıldırmadı ve devam ettiler.Müzik çalar piyasasına 2001 yılında  İpod ile geçildi. İtunes ile milyonlarca müzik parçası indirildi. Asıl patlamayı ise 2007 yılında telekomünikasyon sektöründe dünyayı sarsan bir atılım ile yaşattı.Bilindiği üzere cep telefonu dünya üzerinde piyasa çıktığı andan itibaren  (1983),çok sevilen bir elektronik cihaz haline geldi.Özellikle çalışan insanlar için vazgeçilmez bir ürün oldu. Şimdiki  telefonlara kıyas dahi edilemez idi.

Steve jobs ve apple

Eskiden Akıllı Telefonlar

Eskiden yani Iphone’lar veya dokunmatik telefonlar hayatımıza girmeden önce telefon ile yapılan işlemler arama ve mesaj idi . Sonrasında ülkemizde Motorola ,Samsung, Nokia gibi firmaların piyasaya sunduğu telefonlar ile  oyun oynayıp fotoğraf çekilebiliyorduk.Bundan sonra daha ne olabilirdi diye düşüne durulurken steve jobs ilk İphone’ u tanıttı.Büyük ve çarpıcı bir adım attı.

 

Kullandığımız telefonlar artık sadece mesaj arama ve oyun için değil. Mini bilgisayar haline geldi.İphone 2g, 3g, 4, 4s, 5, 5s , İ mac , İpod derken… Steve jobs her model den sonra bir üst seviyeye çıkartmayı başardığı iphone’lar imac ve ipod’lar. 5 ekim 2011 tarihinden sonra bir daha o hızla ve o değişikliklerle gelişemedi.

Steve jobs çalışmayı seven risk alan ve insanlık adına daha iyi daha basit ve kullanılır teknolojiyi üreten geliştiren bir kişilikti.Ondan sonra daha ileriye gidilemedi.En fazla tasarım büyütüldü ve çok azda olsa kullanım açısından hızlandı. Steve  jobs’un ürettiği ortaya çıkardığı fikir tasarım ile günümüz dünyası hala aynı  teknolojiyi kullanmakta ve devam etmekte.

Dünya üzerinde bunun gelişeceğine dair bir ipucu şuan yok.Bir telefon ile daha ne yapılabilir diye düşünebilirsiniz. Hatta her şeyi yapıyor, bütün özel hayatım onun içerisinde diyebilirsiniz.Ancak biz bunları düşünürken bir yerde bir steve jobs daha çıkıp yeni bir  sansasyonel teknolojik yenilik çıkarana kadar iphone 7,8,x,y,z’ leri kullanmaya devam edeceğiz gibi görünüyor.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunları Okudunuz mu?

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?