SSL Sertifikası Nedir Ne İşe Yarar ?

ssl nedir

SSL Sertifikası Nedir?

SSL Sertifikası site adresinin doğruluğunu kontrol eden iki yer arasındaki veri iletişimini şifreli kanal üzerinden yaparak güvenli bir şekilde iletmesini sağlayan üründür.

SSL gönderilen bilginin kesinlikle ve sadece doğru adreste deşifre etmesini sağlar. Bilgi gönderilmeden önce otomatik olarak şifrelenir ve sadece doğru alıcı tarafından deşifre edilebilir. Her iki tarafta da doğrulama yapılarak işlemin gizliliği ve bütünlülüğü korunarak işlem gerçekleşir.

Secure Sockets Layer

SSL’in açıklaması “Secure Sockets Layer” dir. SSL i kullanan siteleri anlamak için tarayıcınızın adres bölümünde küçük kilit gösterirse ve adres çubuğunuzda ‘HTTPS’ veya ‘HTTP’ bulunursa o sitelerde SSL sertifikası mevcuttur. Kısaca SSL veri alışverişi yapan bilgisayarların, herhangi bir kişinin veriye müdahale etmesini önleyerek, sadece veri alışverişi yapan bilgisayar arasında, güvenli bir şekilde verinin aktarılmasını sağlar.

SSL ‘in veri akışında kullanılan şifreleme yönteminin gücü kullanılan anahtarın uzunluğuna bağlıdır. Anahtar uzunluğu bilginin korunması için çok önemlidir. Örneğin; 8 bit üzerinden bir iletimin çözülmesi son derece kolaydır. Bit, ikilik sayma düzeninde bir rakamı ifade eder. Bir bit, 0 veya 1 olmak üzere 2 farklı değer alabilir. 8 bit ise sadece 28=256 olası farklı anahtar içerir. Bir bilgisayar bu 256 farklı olasılığı sıra ile inceleyerek bir sonuca ulaşabilir. SSL protokolünde 40 bit ve 128, 256, 1024 bit şifreleme kullanılmaktadır. 128 bit şifrelemede 2128 değişik anahtar vardır ve bu şifrenin çözülebilmesi çok büyük bir maliyet ve zaman gerektirir. Kötü niyetli bir kişinin 128 bit’ lik şifreyi çözebilmesi için 1 milyon dolarlık yatırım yaptıktan sonra 67 yıl gibi bir zaman harcaması gerekir. Bu örnekten anlaşıldığı gibi SSL güvenlik sistemi tam ve kesin bir koruma sağlar.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunları Okudunuz mu?

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?