Sosyal Medya ve Olmazsa Olmazları

sosyal medya 1 1

Dijital pazarlamanın markalar için büyük önem taşıdığı günümüzde web tasarım, sosyal medya ve SEO çalışmaları her geçen gün daha ön plana çıkmaktadır.

Veri ve Keşif: Marka Kültürünü İnceleme

Tüketiciler neler söylüyor? Onları harekete geçiren şeyler ne? En çok kimi takdir ediyorlar? Bizim işimiz markanızın geçmiş iletişim trendlerini inceleyerek günlük performans analizi ile tüm bu merak edilen soruların cevaplarını bulmak. Elde edilen veriler ışığında cevapları kategoriler haline getirmek ve markanın sahip olduğu tüketici kültürünü incelemek mümkün oluyor. Bütün bulgularla beraber yeni bir amaç ve yol geliştirerek değişikliklerin çözümlenmesine imkan sağlanıyor. Yeni çözümler ve değişiklikler ise sosyal medya stratejisinin ve medya desteğinin geliştirilmesine olanak veriyor.

Stratejik Planlama: Büyük Fikri Geliştirme

Veriler ve keşif rehberi bizi direkt olarak “Büyük Fikre” getiriyor. Bütün programlar, kampanyalar ve kanallardan elde edilen tek tema bu fikre odaklı şekilleniyor. Bu ana tema markanın karakterini, sesini ve her sosyal medyada ne şekilde bulunması gerektiğini gösteriyor. Ayrıca medya takip planı ile hangi tüketiciler bütçe ayrılmış reklamları takip ediyor hangileri iletişim kanallarını etkili buluyor ortaya çıkarmanın en kesin yolu belirleniyor.

Yaratıcı Geliştirme: Kampanyayı Hayata Geçirmek

“Büyük Fikir” ile beraber kurulmuş olan temelde her noktada varlık sağlamayı ve ulaşılabilir olmayı maksimum etkiyle birleştiriyoruz. Kampanya planları ve stratejileri çeşitli iletişim kanalları vasıtasıyla belirleniyor ve üretimin içeriği tanımlandıktan sonra günlük olarak takip edilmek üzere hayata geçiriliyor.

Uygulama Süreci: Başlama ve Ötesi

Kampanya geliştirilip süreçte gerekli içerik konsepti ile birlikte içerikler üretilip tüketicilere ulaştıktan sonra yeni bir devir başlıyor. Topluluk yönetimini sağlama ve sosyal medya etkileşimlerinin takibi ve kampanyayı bu gidişata tepki verebilir hale getirmek başlıca hedeflerimiz arasında yer alıyor. Özel trendler, spesifik sosyal medya platformlarının kullanımı ve özel tüketiciler için ek içeriklere bu süreçte karar veriliyor. Sonuç olarak ise markanızın tüketicileri ve hayranları ile iletişimi maksimize edilirken sosyal platformlarda da varlığı ön plana çıkıyor.

Ölçüm: Analiz ve Optimizasyon

Yapılan planlamalar uygulandıktan ve artık yayıldıktan sora geriye programa ait geri dönüşleri incelemek, bunlardan sonuçlar çıkarmak kalıyor. Dijital ekosistem içerisindeki iletişimin sayılara döküldüğü sonuç bölümünde elde edilen KPI ile markanın amaçları doğrultusunda kurduğu ilişkilerin optimize edilmesi sağlanıyor. Günlük, haftalık veya aylık olarak alınan bu raporlar gelecekteki pazarlama aktivitelerinin çekirdeğini oluşturuyor.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?