Sosyal Medya Platformlarında Etkili İletişim

sosyal medya

Her firmanın olmazsa olmazları arasında yer alan ancak pek azının hakkıyla yaptığı sosyal medya yönetimi aslında oldukça yüksek geri dönüşler almanızı sağlayabilir.

Bütün çalışmalar hakkıyla yapıldığında elde edeceğiniz sonuçlar verilen emeğin hakkını verecek şekilde olur. Bir sosyal medya hesabı açmak ve bu hesabın kurulumunu yapıp bırakmak sosyal medya yönetimi açısından oldukça yetersizdir. Eğer dünyanın elinden düşürmediği artık nereydese insanların içinde yaşadığı bu platformları etkili bir şekilde kullanırsanız mutlaka yüksek geri dönüşler alabilirsiniz.

Kitlenizi Zorlayın

Sosyal medya kitlesi çok sadık değildir. Rahatsız edildiğini düşündüğü an bağları koparır. Bu yüzden kitleyi rahatsız etmeden iletişime geçmenin yöntemini bulmak zorundasınız. Bunu yapmak için çeşitli yöntemler bulmanız gerekir. En çok kullanılan yöntem ise kitlenize soru sormanız olur. Burada temel nokta kitlenin cevaplamak isteyeceği soruları bulmanız olacak. Çünkü kitlenize “hangi ürünümüzü daha çok seviyorsunuz” gibi satış ve gelir odaklı bir soru yöneltirseniz mutlaka ters tepki ile karşılaşırsınız. Ancak anneler gününde “sizin anneniz hangisi” sorusuyla birlikte ürünlerinizi bağdaştırırsanız satış odağınız kitleniz için geri planda kalır. Bu tür akılda kalıcı ve etkileşimi arttıran sorular ile kitleniz ile daha yakından iletişim kurabilirsiniz. İletişim kurmanın bir diğer faydası da kitlenin ne istediğini daha kolay bulmanızı sağlamasıdır. Örneğin farklı bir soru çalışmasında “sevgililer gününde indirim mi olsa daha çok hediye alırsınız hediye çeki mi olsa?” gibi yine satış odağınızı saklamaya yönelik sorularla kampanyalarınızda daha çok nokta atışı yapabilirsiniz.

İçeriklerinizi Kullanıcılarınız Oluştursun

Kitlenizin sizin için içerik oluşturmasını sağlamak sosyal medya yönetimi için atacağınız en başarılı adımlar arasında yer alır. Bir ürün ya da hizmetinizi odak olan içerikler talep edebilirsiniz. Bu içeriklerinizi talep ederken teknolojinin ve sosyal medyanın kullanımını göz önünde bulundurmalısınız. Eğer insanlardan sizin için mektup yazmasını isterseniz 10 birim kişiye ulaşırsınız. Bunun yanında insanlardan sizin için fotoğraf çekmesini isterseniz 1000 birim kişiye ulaşırsınız. Kitlenin içerik oluşturması demek bu içeriklerin organik paylaşımlar alması ve markanızın daha çok insana viral olarak yayılması anlamına gelir. Bu da kolay kolay elde edemeyeceğiniz bir etki ve geri dönüş sağlar.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?