Sosyal Medya Platformları ile SEO

sosyal medya 1

 

İnternet kullanımının her geçen gün mobil alana doğru çekilmesiyle başlayan sosyal medya trendi uzun yıllar boyunca daha popülerliğini koruyacak bir trend olarak ön plana çıkıyor.

Sosyal medya kullanıcıları gün içerisinde fırsat bulduklarında üye oldukları platformlarda zaman geçiriyor. Kişiler bu platformları iletişim aracı olarak kullanıyor. Platformlar yaygın bir şekilde günlük hayatın paylaşılmasını sağlıyor. Bu kadar etkin kullanılan bir platformun SEO üzerinde etkisinin olmamasının garip olacağını düşünmek daha doğru olacaktır. SEO çalışmalarında içerikler sosyal medyanın gücü ile değerlenir ve ön plana çıkar. Bu noktada arama motorlarında sosyal medya platformlarının değeri çoktur.

Hedef Kitle ve Pazarın Yaklaşımı

Alışveriş halinde olan iki grubun sosyal medya üzerinde davranışları incelendiğinde bu platformların SEO için ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Hedef kitle sosyal medya üzerinde sadece ilgisini çeken, hoşuna giden ve bir etki yaratan içeriklerle etkileşim sağlamaktadır. Kendisi ile benzer zevklere ve fikirlere sahip olan kişilerle tanışmak veya iletişime geçmek, alışveriş tercihlerinde daha çok kullanıcı yorumlarını dinlemek ve deneyimlere göre seçim yapmak sosyal medya kullanıcılarının alışkanlıkları arasında yer almaktadır. Kullanıcıların genelleme ile analiz edilen bu 3 önemli alışkanlığına firmalar etkili sosyal medya yönetimi ile cevap verebilirler. Ajanslar tarafından kurumsal kimlik çalışmaları ile paralel olarak yapılan PR ve pazarlama çalışmaları pazarın hedef kitle ile daha etkili iletişim kurmasını sağlar.

Geleceğin Trendini Bugünden Yakalayın

Mobil cihaz kullanım trendi son bulmayacak bir trend olduğundan dolayı firmaların bu ön görü ile hareket etmeleri önemlidir. Mobil cihaz ve internet kullanımı ile öne çıkan sosyal medya platformlarının satış ve site ziyaretlerine katkısı oldukça fazladır. Sosyal medyayı etkin kullanan kişilerin alışveriş yapmadan önce yaptıkları araştırmalar her geçen gün artmaktadır. bu kişilerin içerik siteleri konusunda en verimli olanı bulana kadar yaptıkları denemeler göz önünde bulundurulmalıdır. Bu veriler bir araya geldiğinde ise firmaların bu platformlarda doğru ve kaliteli bir şekilde varlık göstermeleri önemlidir. Kullanıcılar firmanız ile iletişime geçebildiklerini, firmanın çözüm odaklı ve kaliteli hizmet anlayışı ile hareket ettiğini görebilecekleri en şeffaf platform sosyal medyadır. Bu platformun organik değerinin farkında olan arama motorları da desteğini bu yönde vermeye devam etmektedir.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?