Sosyal Medya’nın Farklılıkları

sosyal medya

Sosyal medya aslında pek çok medya deneyimi ile öğrenilenleri alt üst etme yeteneğine sahip bir deneyim sunduğundan dolayı inceliklerini bilmek ve bu doğrultuda hareket etmek önemlidir.

Değişen dinamiklere ayak uydurmak firmaların mutlaka atması gereken adımlar arasında yer almaktadır. 7’den 70’e herkesin yeni teknolojilere uyum sağladığı dünyada firmaların da bu teknolojilere, akımlara ve özellikle sosyal medya değişimlerine öncülük etmesi gerekmektedir.

Virallik

Sosyal medya platformları üzerinden viral etkiler oluşturmak oldukça kolaydır. Herhangi bir içeriğin sosyal medya platformlarında viralleşmesi potansiyeli diğer medya araçlarına göre oldukça fazladır. Viral kelimesinin tanımı biyolojide bulaşıcı olan hastalıkların bazılarına verilen isimdir. Yani enfekte olan bir kişiden diğerine oldukça hızlı bir şekilde yayılabilen viral enfeksiyonlar sosyal medyanın bu etkisi için uygun olan etkili tanımlar arasında yer almaktadır. Sosyal medyada virallik bir kullanıcın paylaştığı bir içeriğin farklı kullanıcılar tarafından yeniden paylaşılması ve bunu paylaşma hızının artmasıdır. Sosyal medyada viral etkisi olması için içeriklerin çarpıcı olması gerekir. Her içerik viralleşebilir ancak her içerik planlı bir şekilde viralleşmez. Örneğin bir ünlünün uygunsuz fotoğrafları viralleşmesi istenmese bile hızlı bir şekilde dijital dünyada yayılmaktadır. Başarılı olması beklenen pek çok viral reklam ise bir ünlünü fotoğrafları kadar ilgi görmeyi başaramayabilir. Çünkü viral kampanyaların etkileyici, inandırıcı ve dikkat çekici olması gerekir. Diğer medya araçlarında sosyal medyada elde edildiği gibi bir viralleşmesi elde etmek ne yazık ki mümkün değildir. Dile dolanan sloganlar ve reklam müzikleri hedef kitle üzerinde etki yaratsa da hiçbir zaman sosyal medyanın sağladığı etkileşimi sağlamaya yetmeyecektir.

Mobil Dünyanın Artan Gücü

Sosyal medyanın kullanım oranları ile ilgili incelemeler yapıldığında mobil cihazların oldukça ciddi bir orana sahip olduğu görülmektedir. Akıllı telefonların yaygınlaşması ve mobil internet kullanımının yüksek seviyelere gelmesi ile sosyal medya uygulamaları da vazgeçilmez platformlara dönüşmüştür. İnsanların etkileşim kurmak için tercih ettiği sosyal medya uygulamaları televizyon, radyo, gazete ve dergilerin çok önüne geçerek çağın yeni medya kanalı olmayı başarmıştır. Mobil pazarın büyümesi, oyunlardan kitaplara artık her türlü içeriğin mobil dünyaya taşınması firmaların marka konumlandırma çalışmalarında sosyal medyanın gücünü kabul etmelerini sağlamaktadır.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?