Sosyal Medya İçin Strateji Belirleme 

sosyal medya 4

Sosyal medya hiçbir zaman için kendi haline bırakacağınız bir platform olmasa da günün her saati ilgilenilmesi de hem mümkün hem de etkili değildir.

Su uyur sosyal medya uyumaz deyişi dijital pazarlama dinamiklerinin etkili bir şekilde belirlenmesini sağlarken aynı zamanda firmalara da bu konuda bilgi verir. Sosyal medyanın günün her saati dünyada gelişen olaylardan bağımsız olarak aktif olmasını dikkate aldığınız zaman günün sonunda sürekli kontrol etmek isteyebilirsiniz. Sosyal medyanın sahip olduğu bu dinamik bu alanda çalışan insanların da sürekli aktif olarak proje yürütseler bile her zaman başarılı olmalarına izin vermiyor. Bir noktada sürekli olarak aktif olmaktan ziyade doğru zamanlama ve planlamanın önemi artıyor.

Doğru Zamanı Nasıl Belirlersiniz?

Elbette bu belirleme sürecinde ana odağınızın hedef kitlesi olması gerekiyor. Kitlenizin etkileşimi ile birlikte yapacağınız bir planlamanın günün sonunda sizi başarıya ulaştıracağını unutmamalısınız. Yapılan araştırmalar kurumsal firmaların sosyal medya platformlarındaki etkisizliğinden dolayı insanların genellikle sorun yaşadığını gösteriyor. Firmalarla iletişime geçmek isteyen sosyal medya kullanıcılarının %80’inden fazlası firmalardan geri dönüş alamıyorum. Durum böyle olunca insanların etkileşimleri doğal olarak da bu platformlar için yapılan yönetiminin başarısı sorgulanıyor. Bu duruma gelmemek için sosyal medya yönetiminde zamanlamayı sayfanın en çok etkileşim aldığı zamanlara göre yapma fikri öne çıkıyor. Eğer doğru adımı doğru zamanda atarsanız kullanıcılarınız sizinle güçlü bir bağ kurabiliyor.

Araştırma ve Planlama

Stratejinizi doğru bir şekilde planlamanız ve marka imajı için doğru adımları atmanız önemlidir. Sosyal medya kullanıcılarının ölçümlenmesi, mekaniklerin marka imajına doğru bir şekilde uyarlanması gerekir. İçerik oluşturma ve paylaşma stratejisinin de bu doğrultuda ilerlemesi oldukça önemlidir. Markanın sahip olduğu kurumsal imajı yansıtmayan her adım zararlı olurken aksi her adım fayda sağlar. Her sosyal medya platformu için özel çalışma yapılması da planlamanın bir parçası olmak zorundadır. Aksi takdirde sadece bir platformdan en üst düzeyde fayda sağlarken başka bir platforma uymayan içerik nedeniyle kullanıcı kaybı yaşayabilirsiniz. Her platformun kendi kitlesi, öne çıkan dinamikleri ve değerleri olduğunu göz önünde bulundurarak hazırladığınız her içeriğin revize edilmesini sağlamalı ve platform özelinde paylaşımlar yapmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?