Sosyal Medya İçerik Yönetimine Dair

sosyal medya içerik yönetimi

Sosyal Medya İçerik Yönetimine Dair

Aynı türde ürün veya hizmetleri sunan yüzlerce marka varken kullanıcılar hangisini alacağına nasıl karar veriyor? Bu kararı almalarında etkili olan unsurlar neler? Markanıza ait ürünler ya da markanızın sunduğu hizmetlerle ilgili açıklayıcı bilgiler, rakip markaların arasından sıyrılmanız için yeterli mi?

Günümüzde insanlar bir ürün veya hizmet satın alma aşamasındayken ilgili web sitelerine girip detaylı araştırmalar yapıyor. İnternetteki bilgilendirici metinlerin yanı sıra görselleri, reklamları, kampanyaları ve diğer kullanıcıların yorumlarını inceliyor. Yalnızca yakın arkadaşı Merve’nin, kuzeni Fatih’in tavsiyesine göre hareket etmeyip daha fazla veri toplamak istiyor. Hal böyle olunca, markalar için sosyal medyada içerik yönetiminin önemi daha da artıyor.

Herhangi birine “İçerik yaz, sosyal medyada bir şeyler paylaş” dediğinizde, yabancı dil öğrenen bir çocuğa meraklı aile bireylerinin “Haydi, konuş biraz, bir iki cümle kur. Gerçekten öğrenmiş misin, görelim.” dediklerinde karşılaşılan diyaloglar kadar ağır aksak bir hal alabilir durum. Çünkü içerik yönetimi gerçek anlamda emek ve araştırma gerektirir. Ayrıca sosyal medya içerik yönetimi, süreklilik gerektiren, tek seferlik olmayan profesyonel bir çalışmadır.

Ürünlerinizi, markanızı tanıtmak, daha fazla kullanıcı, müşteri çekmek ve sonuç olarak ticari bir kazanç sağlamak istiyorsanız Facebook, Twitter, Linkedin, Instagram, Google Plus gibi sosyal ağlarda kaliteli içeriklerle öne çıkmanız gerekir. İçeriklerinizin orijinal, samimi ve merak uyandırıcı olması gerekir. Metin içerikleriniz görseller, videolar, animasyonlarla desteklenmelidir.

Sosyal medyada içerik yönetimi, etkili bir içerik planı sayesinde daha başarılı olabilir. Yapılacak paylaşımlar için bazı konseptler belirlenebilir. Haftanın belirli günlerinde güncel haberlerden yararlanırken, bazı günler sunulan ürün veya hizmetlere yönelik eğitim konulu içerikler paylaşılabilir. Okuyucularımızın pek çoğunun mizah duygusu yüksek olduğu için, onların ilgilerini canlı tutmak adına bazı günler mizahi yönü ağır basan içeriklere yer verilebilir. Bu şekilde, ilgi alanları, alışkanlıkları farklı olan okuyucuların/kullanıcıların da ilgisini çekmeyi başarabilirsiniz.

Gençler dışında, orta yaş ve orta yaş üzeri kişilerin de kullandığı sosyal medya platformları, belirli bir zaman ve coğrafi konum kısıtlaması içinde kalmadığı için bu platformlarda yayınlanan içerikler çok büyük kitlelere ulaşabilmekte. Büyük markalar ve e-ticaret firmaları için bu platformlarda paylaşılan içerikler kişilerin kararlarını etkilemede oldukça önemlidir. Bu nedenle, içerik yönetimi için bu konunun uzmanlarından destek alınmalı ve sadece ülkemizdeki değil tüm dünyadaki trendlerden haberdar olunmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?