Sosyal Medya Arama Hacmine Nasıl Etki Eder?

sosyal medya

Dijital dünyada var olmanın tek kriteri artık web sitesi değildir. Sosyal medya platformlarında varlık göstermeyenler pek çok fırsatı kaçırarak zaman kaybetmektedirler.

Sosyal medya artık 7’den 70’e herkesin varlık gösterdiği, haber aldığı ve sosyalleştiği bir alan olduğundan dolayı firmaların bu platformları etkili bir şekilde değerlendirmesi gerekmektedir. Peki sosyal medyanın tek faydası sosyal medya platformlarını kullanan kişilerle etkileşime geçmek mi? Elbette değil sosyal medyanın faydaları bundan çok daha fazla ve etkili olduğu için bu kadar yoğun bir şekilde ilgi görmektedir.

Arama Sonuçlarında Etkili Çözüm

Sosyal medya platformlarının hepsinin kendine özgü etkileşim yöntemleri vardır. Bu yöntemler ile farklı kitlelere farklı biçimlerde hitap etmek mümkün olur. Etkileşim yöntemlerinin değişime uğraması doğru değerlendirildiğinde nokta atışı pazarlama hamleleri yapılmasını mümkün kılar. Bu sayede hedef kitle analizini başarılı bir şekilde yapan firmalar zaman/performans olarak en etkili sonuçları alırlar. Hedef kitlenin ilgi gösterdiği sosyal medya platformunu doğru analiz etmek arama sonuçlarında da hızlı bir şekilde yükselmeyi sağlamaktadır. Hedef kitlenin anahtar kelimeler ile yaptığı aramalarda üst sıralara yükselmenin etkili iki yöntemi vardır. Arama motoru pazarlama stratejileri ile doğru adımları atarak reklamlı sonuçlarda ilk sıralarda yer almak etkili bir yöntemdir. Bu şekilde bir adım atmak için hedef kitlenin arama alışkanlıklarını bilmeli ve bu arama sonuçlarına uygun şekillerde SEM çalışmaları yürütmelisiniz.

İlk Sayfada Güven Verin

Arama motorlarında SEM çalışmaları haricinde üst sıralara çıkmak için SEO çalışmalarına ağırlık vermeniz gerekmektedir. Arama motoru optimizasyonu olarak da bilinen SEO çalışmaları doğru anahtar kelimeler ile yapıldığında ürün ya da hizmetlerinizi arayan insanların size kolay bir şekilde ulaşmasını sağlamaktadır. Bu noktada doğru bir SEO çalışması için sosyal medyanın gücünden yararlanmak gerekir. Site içeriklerinize yapacağınız sosyal imleme çalışmaları, sosyal medya üzerinden paylaşacağınız hedef kitlenizin sorularını cevaplayan paylaşımlar arama motorlarında üst sıralarda yer almanızı sağlayacaktır. Özellikle Facebook odaklı yapılan içerik paylaşımları arama sonuçlarında hızlı bir şekilde yükselmektedir. Bunun temel sebebi içeriğin Facebook üzerinden paylaşılması ve bu platformun SEO gücünün kullanılmasıdır.

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?