Sitemap Nedir? Nasıl Kullanılır?

Sitemap Nedir? Nasıl Kullanılır?

Sitenizde yayınlayacağınız içerik sayesinde hitap edeceğiniz ziyaretçi topluluğunu memnun edebilirsiniz. Siteniz için belli başlı kriterler vardır. Bu kriterler sayesinde SEO sıralamaları gibi siteniz için önemli olan konularda olumlu adımlar atabilirsiniz. Bu kriterlerden en önemlisi site haritası kullanımıdır. Site haritası, siteniz üzerinde oluşturmuş olduğunuz içeriğe ait tüm linkleri barındıran bir .xml uzantılı dosyadır. Sitemap dosyası, arama motoru index hızı üzerinde oldukça etkilidir. Sitemap dosyası sayesinde Webmaster dediğimiz internet uzmanları taranacak sayfalar üzerinde daha fazla bilgi sahibi olurlar ve aynı orantıda yetkiye sahip olurlar.

Faydaları Nedir?

Sitemap dosyası indexleme hızını büyük ölçüde etkiler. Biliyoruz ki sitemizi botlar ziyaret ediyor. Sitemap sayesinde bu botlar sitenin güncelleme ile ilgili periyodik bilgilerine sahip oluyor. Bunun yanında indexleme hızına etki ediyor. Ayrıca sitenizde kullandığınız içeriğin arama motoru üzerinde görünmesini sağlıyor.

Site haritası, her türlü site üzerinde bulunması gereken oldukça önemli bir SEO kriteridir. Site haritası sayesinde arama motorlarının dikkatini çekmek ve üst sıralara yükselmekte mümkündür. Site hakkında çekirdek bilgi kaynağı da diyebiliriz. Peki Sitemap.xm nasıl kullanılır? Bu kadar önemli bir şey hakkında yeterince bilgi sahibi olmamız gerekir.

Sitemap.xml Nasıl Kullanılır?

Google’ın resmi kaynaklarında bu konu hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Öncelikle sitenizi Google Webmaster Araçları üzerinden kaydetmeniz gerekir. Bu işlemi gerçekleştirmek için bir adet Gmail hesabına sahip olmanız gerekir. Giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan platformda kayır kısmı önünüze gelir. Site adresinizi belirtiler kısma eksiksiz ve doğru bir şekilde yazdıktan sonra “Mülk Ekle” butonuna basmanız gerekir. Önemli olan konu ise site adresini “www” ile yazmanızdır.  Bu aşamadan sonra Google sitenin sizin olup olmadığını kontrol etmek için doğrulama işlemi gerçekleştirir. Bunun en yaygın yöntemi size bir meta tag ile kod iletmektir. Bu kod tamamen size özeldir. Bu kodu sitenize eklemeniz gerekir. Kodu kopyaladıktan sonra kendinize ait yönetim panelinden Ayarlar > SEO > Arama Motoru Servisleri alanından Meta Tag kısmına kodu yapıştırmanız gerekir. Bu işlemden sonra kaydedebilirsiniz. Bu işlemler sonucu Google sitenin size ait olduğunu teyit etmiş oldu.

Sitemap Dosyası Nasıl Oluşturulur?

Web Yönteici Merkezi’ne kayıt olduktan sonra site haritası dosyanızı oluşturup göndermeniz gerekir. Bunun için yine kendi yönetim panelimizden Ayarlar > S.E.O > Arama Motoru Servisleri > Google Sitemap Oluştur > Oluştur adındaki butona tıklamanız gerekmektedir. Kısa süre içinde siteniz Sitemap dosyasını oluşturacaktır. Bunun ardından site doğrulama sonucunda Google Site Yöneticisi bölümünden “Site Haritaları” kısmına girmeniz gerekir. Google Webmaster Tools üzerinden sitenizin güncel adresinden size ait olan kısmından sonraki kısmı eklemeniz gerekir. Zaten güncel değişimi görmüş olacaksınız. Ardından Site Haritaları Gönder butonuna basarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Sitemap’ı bir kez göndermeniz yeterlidir işlemi periyodik olarak tekrarlamanıza gerek yoktur. Oldukça önemli bir SEO kriteri olan site haritası işte bu şekilde kullanılıyor.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?