Site Hızı SEO İçin Önemli Mi?

SEO Optimizasyonu

İnsanlar beklemekten rahatsız olurlar. Pek çok insan günlük rutininde sırada beklemekten rahatsız olur. Bu bakış açısı siteler ve SEO çalışmaları için de aynıdır.

İnsanların bir web sitesini tercih etmeleri için gerekenler arasında hızlı erişim oldukça önemlidir. Hem SEO hem kullanıcı odaklı bir geliştirme olan web sitesi hızını arttırmak için yapılması gerekenler vardır.

Site Hızı Neden Önemlidir?

İnsanların beklemekten hoşlanmadıkları ancak zorunlu durumlarda bekledikleri gerçeği üzerinden giderseniz internet dünyasında zarar edersiniz. Her içeriğe ve bilgiye kolay bir şekilde ulaşmanın mümkün olduğu dijital dünyada insanlar için mutlaka daha iyi ya da daha kötü bir alternatifiniz vardır. Bu kadar çok rekabet yoğun  ortamda yer almak ve başarıya ulaşmak için her şeyi denemek gerekir. Açılması uzun zaman olan sitelerin internet kullanıcıları karşısında hiçbir değeri yoktur. İnternet kullanıcılar için önemli olan tek şey istedikleri içeriğe kısa sürede ulaşmaları olacaktır. SEO açısından bir sitenin hızının ölçülmesi de mümkündür. Açılış sayfası 5 saniyenin altında olan siteler başarılı kabul edilir. Kullanıcı kaybetmemek ve kullanıcı deneyimi ile memnuniyet ile sadakat yakalamak için mutlaka sitenizin hızlı bir açılış sayfası olmasına özen gösterin. Geç açılan sitelerin kullanıcılara amatör gözüktüğünü ve amatör geldiğini ise aklınızdan asla çıkarmayın.

Site Hızı Sıralamayı Nasıl Etkiler

Google tarafından yapılan güncellemeler genellikle kullanıcı odaklı olmuştur. Bu güncellemelerin arasında site hızının dikkate alındığı güncellemer de yer almaktadır. Google tarafından 2010 yılında yapılan bir açıklama sonrasında site hızının arama motorunun SEO algoritmasında yapılan bir değişiklikle değerlendirmeye alındığı bilinmektedir. Google şirket prensibi olarak sahip olduğu tüm geliştirmeler için kullanıcı eksenli çalışır. Şirketin reklam modelleri de kullanıcı odaklı gelişmektedir. Google hız ile ilgili araştırmaları kendi kullanıcı ağında yaptığından dolayı bu konuda oldukça kesin çizgilere sahiptir. Kendi kullanıcıları arasında yaptığı bir deneyde 0.5 saniyelik bir gecikmenin %20 oranında bir kullanıcı kaybı yaşattığını gören firma hem mobil sitelerde hem de masaüstü sitelerde açılış hızına dikkat etmektedir. Site hızı yeterli seviyede olmayan sitelerin sıralamarda üst sıralara çıkması mümkün değildir.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?