Web Sitesi Zorunluluğu 

web sitesi

Şirketlerin internet sitesi sahibi olması ile ilgili zorunluluklar zaman zaman yasalar tarafından da belirtilmektedir. Günümüzde her firmanın vazgeçilmezi olan web sitesi projeleri yasal olarak da desteklenmektedir.

Sermaye şirketlerinin internet sahibi olmasını zorunlu hale getiren yasadan sonra küçük işletmelerin de web sitesi sahibi olması ile ilgili düzenlemeler başlatıldı. 6102 sayılı sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun 1524. maddesinde tanımlanan sermaye şirketlerinin web sitesi zorunluluğu gelecekte her işletme için geçerli olacağından dolayı büyük önem taşımaktadır.

Web Siteleri Nasıl Olmalı?

Tüm sermaye şirketlerini kapsayan web sitesi zorunluluğu ile ilgili küçük ölçekli işletmelerin de önlem alması gerekiyor. Şirketleşmenin bir zorunluluğu haline gelmesi beklenen web sitelerinin kolay güncellenebilir olması, sermaye şirketleri için raporlar ve duyurular gibi alanların yer alması, elektronik imza gibi teknolojileri destekliyor olması önemlidir. Şirketlerin web sitesi sahibi olması zorunluluğunun altında şeffaflık ve kolay ulaşılabilirlik ilkeleri yer almaktadır. Özellikle sermaye şirketlerinin bağımsız denetçi raporlarını halka açmasının gerekliliği gibi durumlardan dolayı kesinlikle web sitesi sahibi olması gerekmektedir. Web sitelerinde şirketler hakkında doğru ve detaylı bilgiler yer almalıdır. Şirket hakkında araştırma yapan kişilerin doğru bir şekilde bilgilendirilmesi, kişilerin iletişim kurabilmesi için şirket iletişim bilgilerinin olması da gereklidir. Web siteleri aynı zamanda kurumsal açıdan güçlü olmak zorundadır. Kişilere verilecek güven açısında kurumsal kimlik çalışmaları çok önemlidir.

Neden Web Sitesi?

Yeni nesil teknolojiler ile birlikte web sitesi kullanmak yasalar olmadan da bir zorunluluk haline gelmiştir. Hızlı, güçlü ve doğru iletişimin en önemli alanlarından birisi olan internet insanlar için vazgeçilmez bir kaynak olduğundan dolayı çok önemlidir. Alışveriş alışkanlıklarından haberleşme tercihlerine kadar her şey internet ile şekillendiğinden dolayı insanlar seçtikleri firmaların internet ortamında varlık göstermesine önem göstermektedir. Bu nedenle bir firmanın internet üzerinden var olması artık toplumsal bir zorunluluk haline gelmiştir. Sermaye şirketlerinde ise bu zorunluluk yasal olarak ortaya çıkmaktadır. Piyasalarının ve kamuoyunun doğru ve anlık şekilde bilgilendirilmesi için zorunlu kılınan web siteleri sayesinde yatırımcıların da  bilgi alması sağlanmaktadır. Teknolojinin getirlerinden hem pazarlama hem de karlılık olarak yararlanmak olan şirketlerin yasal olsa da olmasa da web sitesine sahip olmaları önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?