Şifrenizi Siber Alemde Güvende Tutun! Gelmişmiş Şifre Oluşturma

ifre

Özellikle şifre aktif ortamlarda kullanmak için farklı şifreler oluşturmak gerekiyor.  Her bir site için karmaşık, benzersiz şifreleri oluşturmak aynı zamanda hatırlamak neredeyse imkansız. Genellikle bir çok kişi aynı şifreyi bir kaç uygulamada kullanıyor.Şifre güvenlik için önemli noktalardan biridir sade şifreler 1234 gibi olursa gelişmiş şifreler 1!2@3#4$ ve diğer yolla şifreler kullanıyorlar.

Peki Nasıl Şifre Oluşturmalıyız? Şifre Oluşturucu Programlar Güvenilir Mi?

Büyük harf, sayı, sembol, özel işaretler ve diğer simgelerle özel şifreler oluşturabilirsiniz. Dolayısıyla kısa yoldan şifre oluşturucu programlardan yararlanmamaya çalışın. Çünkü, kullandığınız programlar size vermiş olduğu şifreleri kendi veritabanı yani veri merkezinden alıyor. Eğer her hangi bir yazılımcı bu programın veritabanı’na ulaşırsa o zaman sizin şifrenizi bulabilir. Kendinizi güvende tutmanız için bu şifreleri bilgisayarınızda,telefonunuzda veya elektronik cihazlarınızda kayıt etmeyin. Her hangi bir not defterine veya deftere yazarak daha güvenli olursunuz. Özel siteler olduğu zaman farklı site oluşturmaya çalışın. Çünkü, sosyal medya hesaplarının çalınması artık çok kolaylaştı. Aynı parolayı farklı bir şirket sitesi üzerinde kullanmak yerine şirket sitesi için farklı bir parola oluşturursanız daha güvenli olursunuz.Şifre

Neden Elektronik Cihazlarımız da Şifreleri Kayıt Etmemeliyiz?

Elektronik cihazlarınızda kullandığınız her bir uygulama sizin telefonunuza erişim sağlayabiliyor. Bu sizin sadece uygulamalarınızı açık kapatmak değil, sizi kameradan görebilmelerini, dosya yöneticisine ulaşabilmelerini sağlıyor. Bir uygulama indirdiğiniz zaman açıklamada ve kullanım koşullarını kabul etmiş olursunuz. Bunun için uygulama indirdiğinizde kullanım koşullarına dikkat etmeniz gerekiyor. Daha fazla kullanıcıya sahip olan uygulamalar arasında da kullanım koşulları izni fazla abartılmıştır. Mesela ünlü mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp’ın Kullanım Koşullarını İnceleyin:

Bu uygulamanın şunlara erişimi vardır:

Özellikle de kimlik bilgilerimize ve kameramıza rahatlıkla ulaşabilmeleri bizim için kötü neden olabilir. Bazı kişiler kendi gizliliğini koruma istiyorlar ve uygulamaların bunlara erişimi onlar için kötü son oluyor.

Peki Kendi Gizliliğimizi Nasıl Koruyabiliriz?

 

  • 1) Özel Uygulamaları Çalışmasını Durdurun
    Gizlilik konusunda siz aslında kendi programlarınızı oluşturup kullanabilirsiniz. Telefon aldıktan sonra Kamera, Kişiler, Resimler ve diğer kişisel bölümlerinizi gizli saklamak için “Durdur” düğmesine basarsanız uygulamaya artık erişim sağlanmayacaktır. Size gerektiğinde açıp kapatabilirsiniz.
  • 2) Kilit Uygulamanızı Oluşturun
    Eğer bir az yazılım bilgisine sahipseniz kendi kilit uygulamanızı oluşturabilirsiniz. Bu uygulamayı oluşturduğunuz zaman veritabanı size ait olduğu için sadece siz erişim sağlayabilirsiniz. Bunun için forumlarda veya video dersliklerden öğrenebilirsiniz. Ancak kopyasını oluşturmayın benzeri uygulama olması daha iyidir.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?