Sesli Arama Dinamikleri Hakkında Merak Edilenler

sesli arama

Akıllı telefon kullanıcıların büyük bir çoğunluğu sesli arama özelliğini aktif olarak kullanmıyor olabilir. Hedefler yakın zamanda sayıların değişeceğini gösteriyor.

Google’ın yaptığı açıklamalara göre şu an mobil aramaların %20’lik kısmı sesli arama özelliği ile yapılıyor. Önümüzdeki yıllarda bu oranların artması 2020’de ise %50’ye ulaşması bekleniyor.

Sanal Asistanlar Gelişiyor

Sesli aramaların geleceğinin bu kadar parlak olmasının nedeni de işletim sistemlerine eklenen sanal asistanlar ve nesnelerin interneti ile ilgili gelişmeler olarak biliniyor. En çok araç kullanımında tercih edilen sesli arama özelliği ev kullanıcıları tarafından da keşfediliyor. Microsoft, Apple, Amazon gibi dünya devi şirketler sesli aramanın geleceğine yatırım yapmaya devam ediyor. Akıllı telefonlara olan talebin doygunluk seviyesine gelmiş olması yani piyasanın büyük bir kısmını akıllı telefon kullacılarının oluşturması ve normal cihaz üretiminin her geçen gün azalması bu trendin yükselişini de destekliyor. Sesli arama özelliği ile ilgili veriler ve yatırımlar artarken insanların sesli arama alışkanlıklarını da incelemek pazarlama açısından önem taşıyor.

SEO İçin Etkili

Sesli aramalar bilinen SEO uygulamalarını değiştirecek bir akım olduğundan dolayı firmaların bu alana yatırım yapması tavsiye ediliyor. SEO çalışmalarını sesli arama odaklı yapmayı düşünenlerin insanların yazdıkları gibi konuşmadığını göz önün bulundurması gerektiğini biliyor. Web sitelerinin sesli aramalara göre optimize edilmesi özellikle adres ya da telefon numarası odaklı aramalar açısından büyük önem taşıyor. Google zaten SEO çalışmalarına ve arama dinamiklerine yön veren arama motoru olarak sesli arama ile ilgili yenilikleri bünyesine getiriyor. Reklam ağı olan Adwords üzerinde sadece telefon numarası ya da adres odaklı reklam seçenekleri bulunuyor. Hedefi doğrudan yer tarifi ve telefon görüşmesi olan kişilerin hedef alındığı bu özelliği en çok alışveriş merkezleri, restoranlar, çilingirler, oto tamirciler, güzellik merkezleri gibi insanların mutlaka ulaşmak isteyecekleri işletmelerin hem web sitelerini hem de reklam modellerini sesli aramalara uygun şekilde optimize etmesi tavsiye ediliyor. Sesli aramalar için yapılması gereken optimizasyon için sitenizi baştan tasarlamanıza gerek olmadığından dolayı bu optimizasyonu web sitesi sahipleri tarafından mutlaka yapılması gereken bir değişimdir.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?