SEO Sıralamaları Nasıl Gerçekleştiriliyor?

SEO Sıralamaları Nasıl Gerçekleştiriliyor?

SEO Algoritmaları

Google, web sitelerini nasıl sıraladıkları konusunda tam bir algoritma vermemesi nedeniyle kötü bir şeydir. Bazen kullandıkları metriklere ilişkin ipuçları verirler, ancak bazı durumlarda bu bildiriler kafa karıştırıcı veya çelişkili olabilir.

Çoğu zaman, web sitesi sahiplerine temelde SEO hakkında endişelenmemelerini ve öncelikli sorumluluklarının ziyaretçilerine kaliteli bir web sitesi sağlamak olduğunu söylerler.

Ancak, SEO çabaları, Google’ın doğru web sitelerini bulmayı zor bulmasını sağlamaya yöneliktir. Bu, Google’ın algoritmasında kullandığı doğru metrikleri tanımlamak anlamına gelir. Böylece, web siteleri daha sonra bu öğelere odaklanabilir.

Ancak, Google’ın web sitelerini sıralamak için kullandıkları metriklerden bahsetmemesi, SEO uzmanlarının bulamayacağı anlamına gelmez. Kendi SEO’nuzu yapıyorsanız, Google’daki sıranızı artırmak için aşağıdaki faktörlere odaklanmak isteyebilirsiniz.

İlgili Anahtar Kelimeler

Bu, Google sonuçları için en önemli faktördür ve bunun nedenleri açık. Sonuçta, yazılım ile ilgili blog yazarıysanız Web site yazılımı ile ilgili aramalarda üst sıralarda yer alamazsınız. En iyi sonuç, muhtemelen adında ‘Yazılım’ içeren bir web sitesi adına sahip olacak ve web sitesi çok sayıda yazılım ile ilgili proje ile dolu olacak. Dolayısıyla, belirli anahtar kelimeler için yüksek puan almak istiyorsanız, içeriğinizin bu anahtar kelimelerle alakalı terimleri kullanmaya odaklandığından emin olmanız gerekir.

Sosyal Bağlantılar

Bazı Google temsilcileri, sosyal bağlantıların herhangi bir dayanağı olmadığını söylemiş olsa da, çeşitli çalışmalar başka türlü önermiştir. Aslında, Google algoritmasında en fazla ağırlığa sahip olduğundan şüphelenilen ilk 10 üzerinden 7’si sosyal bağlantılardır. Bu, çevrimiçi ortamda güçlü bir sosyal varlığa sahip olmanız gerektiği anlamına gelir ve Google + 1’ler, Facebook beğenileri, paylaşımları, yorumları ve tweet’leri biriktirmeniz gerekir.

İnternet kullanıcılarının büyük bir kısmının, herhangi bir zamanda Facebook, Twitter ve YouTube gibi sosyal ağlarda olduğu kabul edildiği bir gerçektir. Tüm bunlar web siteniz hakkında konuştuğunda, Google bu bağlantıları yalnızca göz ardı edemez. Bunlar, web sitenizin pek çok kişi için oldukça alakalı ve yararlı olduğu konusunda açık göstergelerdir.

Bunlar, kendi web sitenize geri dönen diğer web sitelerinin bağlantılarıdır. Daha fazla bağlantıya sahip olursunuz ve yüksek dereceli web siteleri kendileri olmalılar. Bu, bu web sitelerinin kendi ilgili aramalarda belirgin bir şekilde sıralanması gerektiği anlamına gelir. Geri bağlantılar, kendi nişinize tamamen bağlı olmayan web sitelerinden geliyorsa cezalandırılabilirsiniz.

Haber alanlarındaki bağlantılar da değerlidir ve yeni geri dönüşler de hesaba katılır.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?