SEO ve SEM Uyumsuzluğuna Dikkat Edin

SEM

Arama motoru optimizasyonu ile arama motoru pazarlamacılığı olan SEO ve SEM arasındaki ilişki takım çalışması gibidir.

Bu ikili sadece e-ticaret odaklı olan sitelerde değil tüm web sitelerinde işe yarayan uygulamalar olarak kullanılmalıdır. Ancak satış odaklı hizmet veren sitelerde SEO ve SEM ikilisinin uyumlu olması çok önemlidir. Aksi bir durumda bu alana ayrılan kaynağın boşa harcanması çok kolay olabilir. Zaman, motivasyon ve para kaybına neden olacak anahtar kelime  mutlaka dikkat etmek zorundasınız.

Anahtar Kelimelere Dikkat Edin

Tıklama başına ödeme e-ticaret sitelerinde en çok kullanılan reklam modelidir. Bu reklam modelinde reklamlarınıza yapılan tıklama sayısına göre para ödersiniz. Tıklama yapılmadığında ise herhangi bir ödeme yapmanıza gerek yoktur. Eğer SEM çalışmanız SEO çalışmanızdan kopuk bir şekilde ilerlerse hiç talep etmediğiniz tıklamalar alabilirsiniz. Bu geri dönüş oranlarınızı düşürür ve reklamlarınızın başarısız olmasını sağlar. Hedeflediğiniz anahtar kelimelerden bağımsız bir SEM kampanyası yaptığınız zaman etkileşim maliyetlerinizin kolayca artmasını sağlarsınız. Arama ağı reklamcılığında insanların yaptığı aramalara göre reklamlarınız gösterildiğinden dolayı SEO çalışmanızda yer almayan ancak sizinle alakalı gibi gözüken bir arama kelimesinde rahatlıkla zarar edebilirsiniz. Bu zararın önüne geçmek için anahtar kelimelerinizle reklam çalışmalarınızın uyumlu olmasını sağlamak zorundasınız.

Remarketing ve SEO

Dijital reklamcılık uygulamalarında sık kullanılan yöntemlerden birisi remarketing olarak bilinir. Yeniden pazarlama olarak da bilinen uygulama hedef kitlenizde bulunan kişilerin reklamınızı yeniden görmesini sağlar. Bu kullanıcıların reklamınızı sadece görmüş ancak tıklamamış olması gerekir. İnsanlar ilk gördükleri reklamı tıklamayabilirler ancak daha sonraki bir seferde tıklama ihtimalleri her zaman vardır. Bu nedenle remarketing uygulamasından faydalanabilirsiniz. Yeniden pazarlama uygulamasından reklamınızın tıklanmamasının tek nedeni reklamınızın SEO çalışmanız ile uyumsuz olmasıdır. Eğer SEO çalışmanız ile uyumsuz olan bir yeniden pazarlama uygulaması yapıyorsunuz sürekli sizinle ilgisi olmayan kitlelere reklamınızı gösterirsiniz. Reklam bütçeniz gereksiz yere para kaybetmese bile geri dönüş oranlarınız çok azalır. Az ya da çok sizinle alakasız olan kullanıcıların tıklamasının maliyeti ise sokağa atılmış bir para olarak bütçenizde yer alır. Bu maliyetlerden kurtulmanın en kolay yolu doğru anahtar kelimeleri kullanmaktır.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?