SEO Çalışmalarında Ortaya Çıkan Yanlış Anlamalar

SEO Optimizasyonu

 SEO çalışmaları, tam olarak anlatılamadığı ya da SEO hizmeti veren kişiler tarafından gerekli özen gösterilmediği takdirde pek çok firma için pahalı pazarlama yöntemi olarak görülüyor.

Alternatifler içerisinde elde edilecek olan geri dönüşün sağlanması uzun olmasına rağmen SEO’nun etki süreci aslında oldukça uzun ve doğru uygulandığında başarı elde etmek kaçınılmaz. SEO yol haritası doğru adımlar ile oluşturulup uygulandığında uzun zamanlı yanlış anlamaların önüne de geçilmiş oluyor. Ancak hem hizmeti alan hem de hizmeti veren tarafta çeşitli yanlış anlaşılmalardan ötürü algı karışıklığı olabiliyor. Bu algılarda uzun dönemli potansiyel başarıdan vazgeçilmesi anlamına geliyor.

Çalışma Sürecinde Ortaya Çıkan Yanlış Algılar

SEO hizmeti almak isteyenler ilk başta arama motoru optimizasyonunun çok karmaşık ve kompleks olduğu ön yargısı ile yola çıkıyor. Aynı anda çok fazla değişken ile uğraşılması gerektiği için basit olmadığı kabul ediliyor. Ancak bu sürecin kolaylığı ya da zorluğu kişiden kişiye göre değişiyor. Diğer taraftan piyasada bulunan bir çok “SEO Uzmanı” sıfatına sahip ancak konuya tam hakim olmayan kişiler yüzünden SEO çalışmasının güvenilmez olduğuna yönelik bir algı yer alıyor. Tecrübesizlikten kaynaklanan negatif etkiler hizmeti alan için arama motoru optimizasyonunun bir aldatmaca olduğu fikrini uyandırıyor. Bu pazarlama yönteminin sürekli değişen algoritma yüzünden bir devinim içerisinde olması, sürekli olarak gelişmeleri takip etmek ve güncel olmak zorundalığı yaratıyor. Bu zorundalık optimum bütçe ile başarı sağlasa da bazı kişiler tarafından pahalı bulunabiliyor. Ancak %70’inden fazlası düzgün planlanmış bir SEO çalışmasının getirisi, götürüsünden çok daha fazla oluyor.

Çalışma Sonrası Ortaya Çıkan Yanlış Algılar

Aslında arama motoru optimizasyonu çalışmasının sonrası olduğuna dair oluşan algı en büyük yanlış algılardan bir tanesidir. Çünkü SEO çalışmasının geri dönüşleri alınırken bu çalışma devam ediyor ve sürekli gelen sonuçlara göre düzenleniyor. Bu durum SEO fikrine uzak olanlar için işleri karmaşıklaştırıyor. Diğer taraftan Google AdWords ve Facebook Ads gibi platformlarda hemen geri dönüş alınamadığı için yürütülen projenin ilerlemediği algısı oluşuyor. Arama motoru optimizasyonu çalışması her ne kadar istatistiki olarak birebir sonuç vermese de çeşitli araçlar ile siteye gelen kullanıcılar değerlendirilebilir. Bu kullanıcıların ne yaptığı, hangi anahtar kelimelerden yola çıkarak siteye geldiği ve sitenin hangi bölümleriyle ilgilendiği gibi işletme açısından önemli bilgiler elde edilebiliyor.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?