SCRİPT Nedir?

Script

SCRİPT Nedir?

Tür olarak hazır kod bloğu olan Scriptler uygulama bölümlerinin tüm kodlarını bünyesinde barındırmaktadır. Scriptler herhangi bir programlama dilinde yazılabilirler fakat şunu da bu bilgiye eklemek gerekir ki her programlama dilinin özellikleri birbirinden farklılık göstermektedir. لعبة سباق خيول حقيقية Bu yüzden örneğin “php” olarak yazılan script için “php script” adı verilmektedir. Hazır kod bloğu olmasına örnek verilecek olunursa da ziyaretçi eklenmesi gereken siteler düşünülebilir. Burada programlama ile ilgili bilgisi olmayan ziyaretçiler dışarıdan script alarak ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Harici script konusunda ise kodu yazan kimse tarafından mutlaka izin gerekmektedir. Bunun dışında ücret talep edilmeyen scriptlerde bulunmaktadır. Bunlarda izin durumu söz konusu değildir. Scriptler yalnızca web tarafından kullanılmamaktadır.

Script Türleri

Script türleri incelendiğinde Visual basic script, Php script, Javascript, Apple Script, Shell script, Cgi Script, Mirc Script, Nulled Script ve daha birçok script türü olduğu görülmektedir. Bu türlerin ne olduğuna bakıldığında ise;

Visual Basic Script; Visual basic script Microsoft VBScript programlama dilini kullanmaktadır.

Php Script; Bu tür de php programlama dili ile kullanılmaktadır.

Java Script; Java Script Netscape firması tarafından geliştirilmiş ve script java script ismi verilmiştir. Bu tür de web sitesi hazırlama ve etkileşimli sayfa oluşturma şansı vermektedir. العاب تربح جوائز حقيقية

Apple Script; İşlevsel olarak kullanabilme özelliği bulunan tür belirlenen zamanda işlem yapma, veri tabanları arasnda bilgi akışını sağlama ve bağlantıları birleştirme gibi amaçlarla kullanılmaktadır.

Shell Script; Ara birim olarak kullanılmaktadır. Shell işletim sistemi ile bağlantı kurmak üzere oluşturulmuş script türüdür.

Cgi Script; Web servisleri ve aynı zamanda bu servislerin dışında uygulamalar arasındaki bağlantıyı sağlamaktadır. Bu türde yabancı birinin bu scripti kolayca çalıştırabilmesi mümkündür. تعلم بوكر

Mirc Script; Bu tür yalnızca Mirc uygulamasında çalışacak şekilde hazırlanmıştır. Ayrıca özel bir kodlama diline sahip olan Mirc kodlama tekniği ile hazırlanmış olan dosya şeklinde de tanımlanabilmektedirler.

Nulled Script; Bu türün de birçok script üzerinde uygulama hakkı bulunmaktadır. Bu hakka lisans denilmektedir. Kullanmak istediğiniz anda mutlaka lisansa sahip olmanız gerekmektedir. Çalınma ihtimaline karşı şifre ile korunmaktadır. Yasa dışı olarak kullanılan scripte de Nulled Script denilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunları Okudunuz mu?

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?