Robots Meta Yönergeleri

Robots meta FI

Robots Meta Yönergeleri

Robots meta direktifleri (bazen “meta etiketleri” olarak adlandırılır), tarayıcılara web sayfası içeriğini tarama veya dizine ekleme talimatlarını sağlayan kod parçalarıdır. Robots.txt dosya yönergeleri, bir web sitesinin sayfalarını nasıl tarayacağınıza dair bot önerilerinde bulunurken , robots meta yönergeleri, bir sayfanın içeriğini tarama ve dizine ekleme konusunda daha sağlam yönergeler sağlar.İki tür robots meta yönergesi vardır: HTML sayfasının parçası olan ( meta robots etiketi gibi ) ve web sunucusunun HTTP üstbilgileri olarak gönderdiği meta yönergeleri ( x-robots-tag gibi ). Aynı parametreler (örn., Yukarıdaki örnekte “noindex” ve “nofollow” gibi bir meta etiketin sağladığı tarama veya dizine ekleme talimatları) her iki meta robotla ve x-robots etiketi ile kullanılabilir ; Bu parametrelerin tarayıcılara nasıl iletildiği, farklı olan şeydir.

Meta yönergeleri tarayıcılara, belirli bir web sayfasında bulduğu bilgileri nasıl tarayıp dizine ekleyeceği konusunda talimatlar verir. Bu yönergeler botlar tarafından keşfedilirse, parametreleri tarayıcı indeksleme davranışı için güçlü öneriler olarak kullanılır. Ama olduğu gibi robots.txt dosyaları , tarayıcılar yok olması meta direktifleri takip etmek, bu nedenle bazı kötü amaçlı web robotları direktifleri göz ardı eder bir rahatlıkla söyleyebiliriz.

Aşağıda, arama motoru tarayıcılarının robots meta direktiflerinde kullanıldıklarında anladığı ve izlediği parametreler bulunmaktadır. Parametreler büyük / küçük harfe duyarlı değildir, ancak bazı arama motorlarının bu parametrelerin yalnızca bir alt kümesini izlemesi veya bazı yönergeleri biraz farklı şekilde ele alması mümkündür.

Endeksleme kontrol parametreleri:

 • Noindex: Bir arama motorunun bir sayfayı dizine eklememesini söyler.
 • Dizin: Bir arama motorunun bir sayfayı dizine eklemesini söyler. Bu meta etiketi eklemenize gerek olmadığını unutmayın; bu varsayılantır.
 • Takip edin: Sayfa dizine eklenmemiş olsa bile, tarayıcı bir sayfadaki tüm bağlantıları takip etmeli ve bağlantı verilen sayfalara eşitlik sağlamalıdır.
 • Nofollow: Bir tarayıcıya bir sayfadaki hiçbir bağlantıyı takip etmemesini veya herhangi bir bağlantı eşitliğini iletmemesini söyler.
 • Noimageindex: Bir tarayıcıya sayfadaki herhangi bir görüntüyü dizine eklememesini söyler.
 • Yok: hem noindex hem de nofollow etiketlerini aynı anda kullanmakla eşdeğerdir.
 • Noarchive: Arama motorları bu sayfaya bir SERP’de önbellek bağlantısı göstermemelidir.
 • Nocache: noarchive ile aynıdır, ancak yalnızca Internet Explorer ve Firefox tarafından kullanılır.
 • Nosnippet: Bir arama motoruna bu sayfanın bir snippet’ini (yani meta açıklaması) bir SERP’degöstermemesini söyler.
 • Noodyp / noydir [OBSOLETE]: Arama motorlarının bir sayfanın DMOZ tanımını bu sayfa için SERP pasajı olarak kullanmasını engeller . Bununla birlikte, DMOZ, 2017 yılının başında emekliye ayrılarak bu etiketi eskimiş hale getirdi.
 • Unavailable_after: Arama motorları, belirli bir tarihten sonra bu sayfayı dizine eklememelidir.

Robot türleri meta direktifleri

İki ana tür robots meta yönergesi vardır: meta robots etiketi ve x-robots-tag . Bir meta robots etiketindekullanılabilen herhangi bir parametre, bir x – robots – etiketinde de belirtilebilir .

Aşağıda, meta robots ve x-robots etiket yönergeleri hakkında konuşacağız.

Meta robot etiketi

Meta robots etiketi, yaygın olarak “meta robots” olarak veya “robots etiketi” olarak bilinen bir web sayfasının HTML kodunun parçasıdır ve bir web sayfası <head>bölümünde kod öğeleri olarak görünür :

? Meta robotlar-example.png mtime = 20170427084859 # varlık: 5193

Kod örneği:

<meta name = "robots" content = "[PARAMETER]">

Genel <meta name=“robots” content=“[PARAMETER]”>etiket standart olsa da “robots” ı belirli bir kullanıcı aracısının adı ile değiştirerek belirli tarayıcılara yönergeler de sağlayabilirsiniz. Örneğin, bir yönergeyi özellikle Googlebot’a hedeflemek için aşağıdaki kodu kullanırsınız:

<meta name = "googlebot" content = "[DIRECTIVE]">

Bir sayfada birden fazla yönerge kullanmak ister misiniz? Aynı “robotu” (kullanıcı aracısı) hedefledikleri sürece, tek bir meta direktifinde birden fazla yönerge bulunabilir; bunları yalnızca virgülle ayırın. İşte bir örnek:

<meta name = "robots" content = "noimageindex", "nofollow", "nosnippet">

Bu etiket, robotların bir sayfadaki resimlerin hiçbirini dizine eklememesini, herhangi bir bağlantıyı izlememesini veya sayfanın bir SERP’de göründüğü zaman bir snippet’ini göstermemesini ister.

Farklı arama kullanıcı aracıları için farklı meta robot etiketleri yönergeleri kullanıyorsanız, her bot için ayrı etiketler kullanmanız gerekir.

X-robots-tag

Meta robots etiketi, sayfa düzende dizin oluşturma davranışını kontrol etmenize izin verirken, x-robots-etiketi , bir sayfanın bir bütün olarak endekslenmesini ve bir sayfanın çok spesifik öğelerini kontrol etmek için HTTP üstbilgisinin bir parçası olarak dahil edilebilir .

X-robots-tag’ı, meta robotlar gibi aynı endeksleme yönergelerini yürütmek için kullanabilirsiniz, ancak x-robots-tag yönergesi, meta robot etiketi tarafından bulunmayan daha fazla esneklik ve işlevsellik sunar. Özellikle, x-robotları normal ifadelerin kullanılmasına, HTML olmayan dosyalar üzerinde tarama yönergelerinin yürütülmesine ve parametrelerin global düzeyde uygulanmasına izin verir.

? Picture1.png mtime = 20170427084856 # varlık: 5189

X-robots-etiketini kullanmak için, web sitenizin başlığına .php, .htaccess veya sunucu erişim dosyasına erişmeniz gerekir. Buradan, belirli sunucu yapılandırmanızın x-robots-tag biçimlendirmesini herhangi bir parametre de dahil olmak üzere ekleyin. Bu makale , bu üç yapılandırmadan herhangi birini kullanıyorsanız, x-robots-tag işaretlemesinin neye benzediğinin bazı harika örneklerini sunar.

Neden x-robots-etiketini kullanabileceğiniz için birkaç kullanım örneği:

 • HTML’de yazılmayan içeriğin indekslenmesini kontrol etme (flaş veya video gibi)
 • Bir sayfanın belirli bir öğesinin (resim veya video gibi) engellenmesi, ancak tüm sayfanın kendisinin değil
 • Bir sayfanın HTML’sine (özellikle <head> bölümüne) erişiminiz yoksa veya siteniz değiştirilemeyen genel bir başlık kullanıyorsa, dizine ekleme denetimi
 • Bir sayfanın dizine eklenip eklenmeyeceğine (örneğin, bir kullanıcı 20 kez yorum yaptıysa, profil sayfalarını dizine ekleme) kural ekleme

Robots meta yönergeleriyle SEO’nun en iyi uygulamaları

 • Bir URL tarandığında tüm meta direktifleri (robots veya başka türlü) keşfedilir. Bu, bir robots.txt dosyası URL’yi taramayı engelleyen bir sayfada, herhangi bir meta yönergesinde (HTML’de veya HTTP üstbilgisinde) görülmez ve etkin şekilde yok sayılması anlamına gelir.
 • Çoğu durumda, “noindex, follow” parametreleriyle bir meta robots etiketi kullanmak, robots.txt dosya izinlerini kullanmak yerine tarama veya dizin oluşturma işlemlerini kısıtlamak için kullanılmalıdır.
 • Kötü niyetli tarayıcıların meta direktifleri tamamen yoksayması muhtemel olduğunu ve bu protokolün iyi bir güvenlik mekanizması oluşturmadığını belirtmek önemlidir. Herkes tarafından aranabilir kılmak istemediğiniz özel bilgilere sahipseniz, ziyaretçilerin gizli sayfaları görüntülemelerini önlemek için şifre koruması gibi daha güvenli bir yaklaşım seçin.
 • Aynı sayfada hem meta robots hem de x-robots-tag’ı kullanmanız gerekmez; böylelikle gereksiz olur.
Sosyal Medyada Paylaş

Bunları Okudunuz mu?

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?