Responsive Web Tasarım Neden Tercih Edilmeli

web tasarım

Web tasarım dinamikleri teknoloji ile birlikte şekillendiğinden dolayı güncele hızlı bir şekilde ayak uydurmak zorundadır.

Mobil cihazların kullanım oranının artmasıyla birlikte responsive tasarımlar web tasarım projelerinde ön plana çıkmaktadır. Kullanıcıların kullanım alışkanlıkları doğrultusunda şekillenen tasarımlar her zaman daha çok geri dönüş sağlamaktadır.

 Responsive Tasarım Nedir?

Responsive tasarım web sitelerinin mobil ekranlarda sorunsuz bir şekilde çalışması anlamına gelir. Ekran boyutlarında yaşanan değişimlerde verimli çalışmayan siteler kullanıcılara güvensiz gelir. Ayrıca arama motoru optimizasyonu için responsive web tasarım uygulamaları artık zorunlu hale gelmiştir. Responsive tasarımlarda tüm yazılı ve görsel içerikler mobil cihazlara uyumludur. Uyumluluk kullanıcıların siteye hakim olmasını sağlarken aynı zamanda sitede kalma süresini artırarak olumlu etki sağlar. Google’ın mobilgeddon güncelemesi ile olmazsa olmaz noktasına gelen responsive tasarımlar web sitesi projelerine farklı bir bakış açısı getirmiştir.

Tasarım Zorunluluğu

Artık web tasarım projelerinde responsive tasarım tercih olmaktan çıkmıştır. Hem kullanıcıların alışkanlıkları hem de arama motorlarının responsive tasarımlara verdiği değer bu tercihi zorunluluk haline getirmiştir. Son dönemlerde arama motorlarına gelen güncellemeler mobil cihazlar açısında ani bir değişikliği gündeme getirdi. Kısa süre içerisinde mobil cihaz uyumluluğu olmayan sitelerin arama motorlarındaki sıralamalarının düşüşe geçmesi ile başlayan zorunlu değişim süreci ile pek çok firmanın bu tasarıma geçmesi gerekti. Mevcut tasarımı responsive olan sitelerin sıralamaları ise diğer firmaların yaşadığı düşüşler sonucunda yükseldi. Mobil cihazlardan yapılan arama hacimleri Google üzerinden yapılan toplam aramaların %20’sini oluşturmaktadır. Bu durum da tasarımın önemini bir kez daha ortaya çıkarmaktadır.

Mobil cihazların ve mobil bağlantıların kullanımının her geçen gün artış sağlaması responsive tasarımı zorunlu kılmaktadır. SEO için arama motorları algoritmalarını sürekli güncellerken artık mobil cihazların yoğun kullanımına kayıtsız kalmamaktadırlar. Kullanıcı deneyimini ön plana çıkaran responsive tasarımlar site sahipleri için de büyük avantajlar sağlar. Yaygın bir şekilde kullanılan mobil sitelerin özellikle sosyal imlemelerde yeterli geri dönüş sağlamaması ve bazı kullanıcılar tarafından spam olarak algılanması olumsuz sonuçlara neden olmaktadır. Mobil site kullanımında firmaların iki farklı pazarlama ve reklam bütçesi oluşturması gerekirken responsive tasarımlar bu ayrımı ortadan tamamen kaldırmayı mümkün kılar.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?