Remarketing nedir?

Remarketing nedir?

Türkçe anlamı yeniden pazarlama olan Remarketing, ziyaret ettiğiniz internet sitelerinden ayrıldığınızda, gittiğiniz yeni sitede reklamınızın yeniden görülmesini sağlayan bir uygulamadır. Bu uygulama ile pazarlama yapılan ürünlerin yeniden tüketiciye gösterilmesi sağlanarak sunduğunuz ürünlerin satın alınması ihtimali güçlendirilir. Bu uygulama ile markanın mesajı sürekli güçlü tutularak rakiplere karşı üstünlük sağlamak mümkün hale gelir. Sık görülme dolaysı ile aklıda kalmaya yönelik fayda sağlar. Farklı internet sitelerinde görülerek marka veya hizmet imajını yükseltir ve satın almaya yönelik yeniden istek oluşturur. Örnek olarak erkek parfümü ihtiyacı olan bir kişi sitenizi ziyaret edip ürün almadan ayrılsa bile, daha sonra Google üzerinden farklı platformlarda arama yaptığında yeniden sizin parfüm reklamlarını görerek satın alma amacı ile geri dönebilir.

Remarketing

İnternet ortamında cookie altyapılı bir teknoloji kullanır. Sitenizi ziyaret eden internet kullanıcılılarının bilgisayarına lavascript kodundan oluşturulan cookie yerleştirilerek, siteden çıkılması durumunda bile farklı sitelerde kullanıcının takip edilmesi sağlanır. Bu yöntem, satış rakamlarını sürekli yükseltmeye dönük faydaları sebebiyle firmalar tarafından sıkça kullanılan bir sistem haline gelmiştir. Ayrıca sürekli göz önünde olmanın firma imajına kattığı önemli katkılar sebebiyle her geçen gün daha fazla firma tarafından tercih edilmektedir.Remarketing

Remarketing Nasıl Yapılır?

Google Remarketing kampanyaları 2 farklı seçenek sunmaktadır. Bu seçeneklerden faydalanabilmek için ilk adımda bir Google Adwords hesabı edinmelisiniz. Hesaba sahip olduktan sonra faydalanmak istediğiniz kampanya türünü seçerek reklam ve pazarlama faaliyetlerine başlayabilirsiniz. Faydalanabileceğiniz kampanya türleri

  • Görüntülü reklam ağı kampanyaları
  • Arama ağı kampanyaları şeklindedir.

Görüntülü reklam ağı kampanyası:

Bu kampanya sistemi, web sitenizi daha önceden görmüş olan muhtemel müşterinin, ziyaret ettikleri diğer sitelerde sizin reklamlarınızla karşılaşmanızı sağlayan bir sistemdir. Bu kampanya sisteminden en geniş verimli şekilde yararlanmak için mümkün olduğunca farklı ebatlarda metin ve resimli reklam eklenmelidir.

Arama ağı reklam kampanyası:

Bu kampanya sisteminde ise, internet kullanıcısının sizin sitenizden çıktıktan sonra, sizin ürünlerinizle ilgili farklı aramalarda yeniden sizin reklamlarınızın görülmesini sağlayan bir sistemdir. Her iki sistem de doğru uygulamalarla marka imajını yükselterek, tanıtım ve satış kotalarını kısa sürelerde üst seviyelere taşıyan uygulamalardır.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?