Programlama Dili Nedir?

Programlama Dili Nedir?

Bilgisayarlar, insan beynini taklit eden makinelerdir. Düşünme ve üretme mantığına dayalı insan ideolojisini taklit eder. Bilgisayarların mantığını anlamamız için kendi düşünce sistemimizden örneklerle açıklama yapabiliriz.

Yazılım Nedir?

İnsan beyni düşünmeye ve uygulamaya göre çalışır. Bir konu hakkında düşünür ve o konu ile ilgili yapılması gereken şey için komut verir. Bizler, yapacağımız işleri belli bir sıraya koyarız. Bu sıralamada çoğu zaman bir eksiklik olması demek işimizi tam anlamıyla yapamamamız demektir. Bu yüzden o işin gerekliliklerini doğru bir sıra ile düşünmeli ve yapmalıyız. Peki bunun bilgisayar ile ne alakası var? Öncelikle bilgisayarlar da aynı mantıkla programlanır. İşimize gerekli bir program yazmak istersek programa bazı komutlar veririz. Bu komutlar programın amacı doğrultusunda düzenli ve sıralı komutlardır.

Basit Programlama Ve Yazılım İle Başlayın

Bu komutlar belli bir güdüleme sonucu amacına ulaşır. Mesela bir hesap makinesi yapalım. Bu hesap makinesi oldukça basit oldun. Dört işlem yapabilen bir hesap makinesine öncelikle dört işlemi de tanıtmamız gerekir. Toplama, çıkartma, çarpma ve bölme işlemlerini yapması için komut veririz. Bunu yapabilmesi için önce iki adet sayı girilmesi gerektiğini açıklarız. Sonrasında bu dört işlemi girilen iki sayı arasında yapan bir program elde etmiş oluruz. Hepsi bu kadar basit değil. Günümüzde cep telefonlarımızdan tutun da uzay mekiklerine, kombilerimizden tutun da arabalarımızın motorlarına kadar hemen her teknolojik aletin programlamaya ihtiyacı vardır. Çünkü programlama dediğimiz komutlar sayesinde işlevlerini gerçekleştirebilirler.

Programlama Nasıl Yapılır?

Programlama tamamen mantıksal bir durumdur. Yazılım ile bağlı tüm bilgiler ve komutlar aynı şekilde programlamada da çalışmaktadır. Bir bir yazılım ile bağlıdır. Programımızın yapmasını istediğimiz şeyi belli bir düzende ve mantık akışında komutlar halinde bilgisayara bildirmemiz gerekiyor. Peki bunu nasıl bildireceğiz? Tabi ki programlama dilleriyle. Bildiğimiz konuşma dillerinden farklı olan programlama dilleri komut verme mantığına bağlıdır. Farklı programlama dilleriyle aynı komutu farklı şekilde verebiliriz. Peki programlama dili nedir?

Programlama Dili Nedir?

Programlamanın mantık doğrultusu komut vermek olduğundan bahsetmiştik. Programlama dili ise bu komutları programımıza ve bilgisayarımıza ya da türevi teknolojik aletlere aktarmamızı sağlayan araçtır. Programlama dili bilmeden program asla yazılamaz. Günümüzde oldukça fazla sayıda programlama dili vardır. Bu programlama dilleri kendi içinde amacına göre ayrılır. Bunun yanında temel mantıkları bir işi programa bildirirken kullanılan köprü olmaktır. Farklı amaçlarda kullanılan farklı programlama dilleri vardır. Mesela web sitesi kodladığımız programlama dili ile mobil uygulama geliştirdiğimiz programlama dili farklıdır. Mimari yapıları ve kullanım alanları farklıdır. Bu yüzden amacımıza hizmet eden programlama dilini bulup kullanmamız gerekir. Bir program yazmak istiyorsak öncelikle programlama dili öğrenmemiz gerekir.

Programlama Dili Nasıl Öğrenilir?

İlk tavsiyem yabancı dil öğrenmek. Programlama dillerinin geneli İngilizcedir. Hem bilgi edinmek hem de yazdığımız kodu anlamak için yabancı dil önemlidir. Bunun yanında ne yapmak istediğimize karar vermemiz gerekir. Mesela web geliştirici olmaya karar vermişsek web dillerini öğrenmemiz gerekir. Mesela PHP günümüzde bu alanda en yaygın kullanılan dillerden biridir. Veya arka planda uygulama geliştirmek istiyorsak C++ gibi baba dilleri de öğrenebiliriz. Bu tamamen tercih olarak bize kalmış bir konudur. Hangi sektörü kendimize uygun görüyorsak o sektörü karşılayan programlama dilini öğrenmeliyiz. Bir programlama dilini öğrenmek için internette gerek yazılı gerek video olarak birçok ders mevcuttur. Bunlar içinde anlatımı hoşumuza giden dersi inceleyip sürekli deneyerek  bir programlama dilini öğrenebiliriz. Öğrenmenin en temel kavramı denemektir. Sürekli deneyerek o dili çok iyi bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Çağımız programlama ve yazılım çağı. Çağımızın gerisinde kalmamak için bizim de bu alanda çalışmamız gerekiyor. Yazılım ile ilgili derslerimizi bulabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?