OPENCART Kurulum Öncesi Gerekenler

opencart step1

OPENCART Kurulum Öncesi Gerekenler

Opencart’ı kurmadan önce yapılması gereken başlıca etmenler vardır. Bunların başında ilk olarak eğer bir sunucunuz varsa bu sunucuya ait özelliklerin Opencart’ta bulunan gereksinimleri karşılayıp karşılamadığı kontrol edilmelidir. Eğer bir sunucuya sahip değilseniz alacağınız zaman mutlaka sistem gereksinimlerini karşılayıp karşılama hususunda gerekli incelemeyi sağlamalısınız. Bu konuda sorunlar ortadan kalktıktan sonra veri tabanı oluşturulması gerekmektedir.  Tabanın oluşturulmasının ardından kurulum aşamalarını tek tek dikkatle gerçekleştirebilirsiniz.

Opencart Nasıl Kurulur?

Kurulumu gerçekleştirmek için ilk olarak Linux işletim sistemi üzerinde çalışan bir sunucuya sahip olmak gerekmektedir. Sunucuya sahip olduktan sonra Opencart’ ın resmi sitesinden gerekli dosyaları indirerek zip formatındaki dosyaları bir klasöre çıkartmanız gerekmektedir. Yüklemeyi herhangi bir problem oluşmaması için indirdiğiniz Opencart dosyalarında yer alan “upload” klasöründeki “config-dist.php” belgesinin adını “config.php” ve “admin/config-dist.php” belgesinin adını “admin/config-dist.php” olarak değiştirmeniz gerekmektedir.

Ardından kullanmış olduğunuz FTP programındaki hosting hesabınıza bağlanıp Opencart dosyalarınızı “public_html” klasörüne kopyalamanız gerekmektedir. Daha sonra Opencart yazılımının çalışmaya başlaması için veri tabanına ihtiyacınız olacaktır. Bunun içinde kullanıcı adı ve şifreniz ile cPanel’ e giriş yapmalısınız. Girişin ardından karşnıza açılan sayfada MySql veri tabanı sihirbazı / MySql Database Wizard menüsüne tıklamanız gerekmektedir. الربح الحقيقى من الانترنت Burada veri tabanına adınızı, kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazmanız gerekmektedir. افضل موقع العاب اون لاين Sonrasında kullanıcının veri tabanının üzerindeki yetkileri seçmelisiniz.

Veri tabanı kurulumun da gerçekleşmesinin ardından tarayıcınız üzerinden alan adını yazarak web sitesini açabilirsiniz. Siteyi açtığınızda Opencart’ a ait olan önceden hazırlanmış olan bir tasarım göreceksiniz. Burada ilk aşama olarak lisans sözleşmesini kabul etmeniz gerekmektedir. İkinci aşamada “pre-installation” aşamasına geçtiğinizde dosyaların yazma izni olup olmadığına bakılmaktadır.

Yazma izni bulunmayan dosyalarda FTP den gerekli dosyaları bularak sağ tıklayınız ve dosya izinleri sekmesini açın. Karşınıza çıkan pencereye 0755 olmazsa 0777 yazarak onaylayın. Üçüncü aşamada oluşturduğunuz veri tabanına ait bilgileri yazmanız gerekmektedir. Bu bilgileri girdikten sonra “continue” butonuna tıklayarak kurulumuzu tamamlayabilirsiniz.

Tamamlanan kurulumunuzda e-ticaret sitesine sahip olarak işlerinizi internet ortamında gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için de alan adına ve web hosting ya da sunucu hizmetine sahip olmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunları Okudunuz mu?

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?