Opencart Kullanıcılar Ayarları

system users user

Kullanıcılar

Bir çevrimiçi mağazanın yönetici tarafının giriş ve çıkışlarını yönetmek, yalnızca bir kişinin üstesinden gelmek için oldukça görev olabilir. Ekibinizdeki belirli kişilere yönetim tarafı izinleri atamanız gerektiğini görebilirsiniz. Kullanıcı bölümü, hangi kullanıcıların mağazanın yönetici tarafına erişebileceğini ve hangi bölümlere kendileri tarafından erişilebileceğini ya da hangi bölümlere erişilebileceğini özelleştirmenizi sağlar.

Kullanıcı Grupları

Kullanıcı profilleri oluşturmaya başlamadan önce, belirli erişim ve değişiklik izinlerini ayarlamak için Sistem> Kullanıcılar> Kullanıcı Grupları’nı ziyaret etmelisiniz.

OpenCart, hangi yan taraftaki sayfalara belirli kullanıcı grupları tarafından erişilebileceğini özelleştirmenizi sağlar. Erişim İzni altında hangi sayfalara erişilebildiğini ve Hangi içeriğin Değiştirme İzni altında değiştirilebileceğini kontrol etmelisiniz. Gişedeki sayfalar üst menü bölümlerine göre görüntülenir. Örneğin, catalog / attribute, gösterge tablosunun üst menüsündeki Catalog’un altındaki Attribute bölümündedir.

Erişim İznindeki bölümlerin kontrol edilmesinin kullanıcıya bu sayfalardaki bilgileri görmesini sağlar. Erişim İzinindeki bir sayfa seçilirse, ancak Modify Permission (İzin Değiştir) sayfasında seçilmemişse; kullanıcı sayfadaki bilgileri görebilir, ancak bu bilgileri değiştiremez.

İşbirliği yapan grubun erişimine izin vermeyi ve sadece Yönetim Bölümünün geri kalanını değil, yalnızca Katalog Bölümü’nde değişiklik yapmayı seçtik.

kullanıcı grubu arka uç

OpenCart, yönetici tarafında Top Administrator ve Demonstrasyona kurulmuş iki kullanıcı grubu sağlar. Üst Yönetici her kutuyu Erişim İzni ve İzin Değiştir altında kontrol etmiştir. Kullanıcıların En Yüksek Yönetici pozisyonuna atanmış kullanıcıların, tüm yönetici sayfalarına erişmesi ve bu bölümleri değiştirme iznine ihtiyaç duymaları sezgisel bir adımdır. Grubunu değiştirmeden bırakabilir veya bu grup için kategorilerin seçimini kaldırmayı seçebilirsiniz. Gösterme kullanıcı grubunun Erişim İzni veya İzin Değiştir’de herhangi bir yönetici sayfasına sahip olmadığı, yani bu gruba eklenen kullanıcıların, yönetici tarafına erişemeyecekleri veya mağazanın özelliklerini değiştiremeyecekleri anlamına geliyor.

Kullanıcılar

Kullanıcı grupları kurulduktan sonra, bireysel kullanıcılar Mağazanızın Yönetim tarafında Sistem> Kullanıcılar> Kullanıcılar altında kaydedilebilir. “Ekle” yi tıklamak sizi aşağıdaki kullanıcı formuna götürür. Temel kullanıcı bilgilerinin yanı sıra, kullanıcının gösterge tablosuna giriş yapması için bir şifre oluşturulmalıdır. Açılır kutudan seçilen Kullanıcı Grubu, kullanıcıya belirli izinler atar. Durum, kullanıcının oturum açabilmesi için etkinleştirmesini veya kullanıcının gösterge tablosunda oturum açmasını engellemenizi sağlar.

kullanıcı arka uç

İzin reddedildi

Kullanıcı kontrol paneline yöneticinin yaptığı gibi, belirli kullanıcı adlarını ve şifrelerini girmek dışında erişebilir. Daha fazla bilgi için Yönetici arayüzüne bakınız .

Kullanıcı John Doe, İşbirliği Grubuna atandı; yani tüm Katalog sayfalarına erişebilecek ve bunları değiştirebilecek. Uzantılara, Satışlara, Sistem’e veya Raporlara erişemez. Aşağıdaki ekran görüntüsü, John Doe’un Uzantılar sayfasına erişmeye çalışırken ne görüntüleyeceğini görüntüler.

izin reddedildi

John Doe’un bu sayfaya erişimi izin verilse de değiştirmemesi durumunda bir düzenleme kaydetmeye çalışırsa aşağıdaki uyarı iletisi görüntülenir:

“Uyarı: Kategorileri değiştirmek için izniniz yok!”

Sosyal Medyada Paylaş

Bunları Okudunuz mu?

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?