OpenCart Dijital Mağaza İçin Optimizasyon Nasıl Yapılır?

OpenCart Dijital Mağaza İçin Optimizasyon Nasıl Yapılır?

OpenCart Nedir?

OpenCart, dijital mağaza kurmak için kullandığı en popüler e-ticaret platformlarından biridir. Bu PHP tabanlı platform, kullanıcılara açık bir e-ticaret çözümü sunuyor. Kullanıcıların e-ticaret mağazasını optimize etmek için ek özellikleri indirmelerine ve entegre etmelerine olanak tanır. Bu yazılım, çevrimiçi perakendecilik dünyasında ellerini denemeye yeni başlayan yeni başlayanlar için harika bir başlangıç ​​olabilir. Tabi ki, optimizasyon tüm siteler için gereklidir. Yani optimizasyon ister yeni başlayanlar isterse de profesyonel bir e-ticaret sitesi olsun hepsi için geçerlidir.

Neden OpenCart’ı Tercih Etmeliyiz?

1 – Kullanıcı dostudur ve e-mağazalarını yönetmek için fazla teknik bilgisi olmayan biri tarafından kolayca yönetilebilir.

2 – Yazılımı kurmak ve yapılandırmak daha az zaman alır ve bu nedenle web sitesi sahipleri mağazalarını OpenCart ile kuruyorlar.

3 – Bu açık kaynak, bu yüzden yeni başlayanlar Magento gibi popüler e-ticaret yazılım platformlarında almak için beklemek neredeyse her türlü eklenti ve diğer özellikleri bulabilirsiniz.

4 – Herhangi bir özellik için ücretsiz yazılım desteği ve yükseltmede bulabilirsiniz. OpenCart’ta bulunmayan belirli bir uzantı özelliğini geliştirmek için bir OpenCart web geliştiricisine bile sahip olabilirsiniz. Bu uzmanlar genellikle diğer e-ticaret yazılımı web geliştiricilerine kıyasla daha az ücret alırlar.

5 – OpenCart hızla yaygınlaşmakta ve büyük ölçekli endüstrilerin ihtiyaçlarına uyacak şekilde özelleştirilmektedir.

Tüm bu faktörler OpenCart’ı yeni başlayanlar için uygun bir seçenek haline getirmektedir.

Optimizasyon Nasıl Yapılır?

1 – Sitenizin Tüm Sayfalarını Optimize Edin

OpenCart, çevrimiçi mağazanızın her sayfasını tanımlamak ve dizine eklemek için arama motoru botlarını etkinleştirir. Bu nedenle, Meta Ve Anahtar Kelimeler, Meta Başlık ve Meta Açıklaması gibi bilgileri sağlayarak arama motorlarının çalışmasını daha kolay hale getirebilirsiniz.

Ana sayfanızı, kataloğunuzu ve ürün sayfalarınızı optimize etmek için yapmanız gerekenler:

Ana Sayfa Optimizasyonu İçin Adımlar

‘Sistem’ menüsünden ‘Ayarlar’ seçeneğini tıklayın ve ardından ‘Mağaza’ seçeneğinin altındaki ‘Düzenle’ yi seçin. Başlık ve Meta Etiket Açıklaması’nı doldurduktan sonra, değişiklikleri kaydetmek için tıklayın.

Katalog Sayfası Optimizasyonu İçin Adımlar

‘Katalog’ seçeneğini tıklayın ve ‘Meta Tanımlama’, ‘Meta Etiket Anahtar Kelimeleri’ ve ‘Kategori Adı’ nda değişiklik için ‘Kategori’ yi seçin. İşiniz bittiğinde, ‘Kaydet’ seçeneğini tıklayın.

Ürün Sayfa Optimizasyonu İçin Adımlar

‘Katalog’ seçeneğini tıklayın ve ‘Meta Kelime Ve Anahtar Kelimeler’, ‘Meta Açıklaması’ ve ‘Ürün Adı’ da değişiklik eklemek veya eklemek için ‘Ürünler’ i seçin. İşiniz bittikten sonra ‘Kaydet’ düğmesini tıklayın.

 

Dikkat Etmeniz Gereken Önemli Noktalar

  • Başlık etiketleri yalnızca 70 karakter içermelidir.
  • Meta Tanımları sadece 150-160 karakterden oluşmalıdır.
  • ‘Google Anahtar Kelime Aracı’ nı kullanarak uygun anahtar kelime araştırması yapın.

2 – Sitenizin URL Yapısını Optimize Edin

Arama motoru botlarının sizi daha iyi sıralamasına olanak tanımak için, sitenizin kolay tanımlanabilir bir URL’si olmalıdır. Ancak, varsayılan URL, arama motorunun gözünde daha iyi sıralamaya yönelik tüm çabalarınızı sabote edebilir. Daha kısa, arkadaşça ve anlamlı bir URL sağlamak için yapmanız gereken şey bunlardır.

OpenCart kontrol panelinden ‘Sistem’ seçeneğine gidin. ‘Düzenle’ seçeneğinden yararlanmak için ‘Ayar’ı tıklayın. Bundan sonra, ‘Sunucu’ sekmesine gidin ve web sitenizin ‘SEO URL’sinde’ ‘YES’i tıklayın. Değişiklikleri kaydedin. Sitenizin dosya adını kontrol panelinden yeniden adlandırın. ‘.Htaccess.txt’ adını değiştirin ve ‘.htaccess’ olarak yeniden adlandırın.

İlgili SEO anahtar kelimelerini ‘Bilgi’, ‘Kategoriler’, ‘Ürünler’ ve URL’yi yeniden yazmak istediğiniz diğer alanlar gibi sayfalara girin. Daha iyi SEO anahtar kelimeleri aramak için yükleyebileceğiniz bazı iyi eklentiler vardır. Böyle bir eklenti adı OpenCart SEO Pack’dir.

3 – İçeriğin Çoğaltılmasını Önlemek

OpenCart web sitenize erişmek için iki URL kullanabilirsiniz. Bunlar https://birbu.com ve https://www.birbu.com gibi olabilir. Bu, arama motoru sıralamanıza zarar verebilir, çünkü arama motoru botları aynı içeriği görüntüleyen iki site olduğunu düşünür. Bağlantılarınızı aynı yere yönlendirmeniz ve bu işlemin manuel olarak düzeltmeniz gerekir. Aynı klasördeki ‘.htaccess’ dosyasını düzenleyerek, sitenin sunucusuna OpenCart’ı yüklediniz ve sitenizi ‘www’ sürümden ‘www olmayan’ sürümüne ve tersine yönlendirebilirsiniz. Hangi kodun buraya ekleneceğini bilmediğiniz takdirde bir OpenCart web geliştiricisinin yardımından yararlanabilirsiniz.

4 – Siteniz İçin XML Site Haritası Oluşturun

OpenCart bir HTML site haritası sağlasa da, XML site haritası daha iyi sıralama pozisyonu elde etmenize yardımcı olabilir. XML site haritası, arama motoru tarayıcılarının web sitenizin tüm yapısını görmesini ve böylece bilgileri verimli bir şekilde almasını sağlar. Bir XML site haritası oluşturmak için eklentiyi entegre edebilirsiniz.

5 – Temiz bir OpenCart Teması SERP’nizi Geliştirebilir

Bunun nedeni, OpenCart temalarının geçerli bir HTML kodu ve bir CSS stil sayfası ile gelmesidir. Bu stil sayfası kolayca değiştirilebilir. Arama motoru botları, daha iyi sıralama için web sitenizdeki mevcut verileri daha hızlı endeksleyebilecek.

6 – Sitenizin Trafik Verilerini Takip Etmek için Google Analytics’i ekleyin

Google Analytics, OpenCart sitenizin sıralamasını iyileştirmek için harika bir yoldur. Bu ücretsizdir ve sitenizin performansını takip etmek için güçlü bir metrik ve raporlama aracıdır. Trafik akışı hakkında değerli bilgiler edinebilir ve trend olan potansiyel anahtar kelimeler hakkında kendinizi güncel tutabilirsiniz.

7 – Sitenizin Sosyal Ağ Varlığını Geliştirin

Sosyal medya pazarlaması, sitenizin sıralama konumunu iyileştirmek için harika bir yoldur. Bağlantılarınızı Twitter, Facebook, Linkedin vb. Gibi sosyal siteler aracılığıyla paylaştığınızda arama motorları bile bunu takdir ediyor. Arama motoru botları bağlantıları daha hızlı indeksleme eğilimindedir.

8 – Çok Fazla Uzantı Entegre Etmeyin

Uzantılar, sitenizi özelleştirmek ve performansını artırmak için harika bir yoldur. Ancak, çok fazla eklenti sitenizin performansını engellemeye eğilimlidir. Kullanımınızı minimum düzeyde tutun ve üçüncü taraf eklentilerini yalnızca OpenCart Extensions Library gibi güvenilir alanlardan indirin.

9 – Çok Fazla ‘Kategori’, Sitenizin Performansını Etkileyebilir

Bunun nedeni, belirli bir kategoriyi eklediğinizde, sildiğinizde veya düzenlediğinizde, OpenCart önbellek dosyalarınızı varsayılan olarak bir saat sonra siler. Daha sonra yeniden yeniden inşa edilecek. Birkaç ürün kategorisine sahipseniz, bu işlem zaman alıcıya dönüşecektir. Bu önbelleğe alma davranışını değiştirerek kategori oluşturmada yardımcı olabilecek kategori önbelleğe alma için bir uzantı kullanabilirsiniz. Önbelleğe alınmış dosyalar zaman aşımına uğruyor ve yalnızca özellikle bir kategoriyi düzenlediğinizde yeniden oluşturulacak.

10 – Bir PHP Hızlandırıcı Kullanın

OpenCart, popüler bir betik dili olan PHP’de yazılmıştır. Bir web sayfasını her ziyaret ettiğinizde, PHP web sitesi sunucunuzun komut dosyası içeriğini çalıştırmasını ve ardından çalıştırmasını gerektirir. Bu, özellikle trafik akışında bir acele olduğunda sitenizin performansını etkileyebilir. Bir PHP hızlandırıcı, daha önce herhangi bir isteği önbelleğe alarak, PHP kod işleminde sunucunun ek yükünü azaltabilir. Bu, bir kullanıcı bir web sayfasını ziyaret ettiğinde PHP’nin kaynak kodunun ayrıştırılmasından ve derlenmesinden kaçınılmasına yardımcı olur.

OpenCart, çevrimiçi iş dünyasındaki zirveye dokunmak zorunda olan büyüyen bir e-ticaret platformudur. Bu yüzden, uygun bir optimizasyona sahip olmak, dijital yarışta ilerlemenize yardımcı olabilir.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?