OpenCart 3 Yönetici Arabirimi

OpenCart 3 Yönetici Arabirimi

Yönetici Arabirimi

OpenCart yönetimini bağlama

OpenCart’ın mağazanın yönetim tarafı, özellikleri değiştirebildiğiniz, resim yükleyebileceğiniz, ürün ekleyebileceğiniz, müşterileri takip edebileceğiniz, ödemeleri yönetebileceğiniz ve çok daha fazlasını yapabileceğiniz bir yerdir. Yönetici’de özelleştirme, müşterinin bir mağaza ile nasıl etkileşime gireceğini etkiler: mağaza önünün görünümünü, yapısını ve içeriğini değiştirerek.

Yönetici paneline erişme

Yönetici paneline erişmek için, mağazanın yerini web tarayıcısına “/ admin” yazarak girin. Örneğin, mağazanız “www.chocolatechip.com” adresinde bulunuyorsa, yönetim paneliniz “www.chocolatechip.com/admin” adresinde bulunur. Mağaza bir alt klasörde veya sitelerinin alt alanında yer alsa bile, mağazanın yolunun sonuna “/ admin” eklenmesi sizi yönetim tarafına yönlendirecektir.

Yükleme sırasında klasörün adı sizin tarafınızdan değiştirilirse, yönetici panelinin konumu bu yeni ada göre değiştirilir. Örneğin, yönetici klasörünün adı admin1 olarak değiştirilirse, yönetici panelinin yeni konumu “www.chocolatchip.com/admin1” adresindedir.

Yükleme sırasında otomatik yükleyicinin 3. Adımında bir kullanıcı adı ve şifre oluşturulur Bu bilgi artık yönetici giriş ayrıntılarını doldurmak için kullanılabilir.

yönetici arayüzü girişi

Doğru kullanıcı adı ve şifreyi girdikten sonra, “Oturum Aç” düğmesine basmak sizi OpenCart kontrol paneline yönlendirecektir. Mağazanız için ilk kez giriş yaptığınızda, gösterge tablosu (aşağıda görüldüğü gibi) boş olacaktır, çünkü analiz edilecek herhangi bir istatistiksel veri yoktur.

yönetici arayüzü kontrol paneli

Yönetimin Panoya girilmesi

Pano, OpenCart’ın yöneticisine girerken göreceğiniz ilk şey. Gösterge panosunun ana işlevi, mağaza sahibine mağazanın nasıl performans gösterdiğine dair genel bir bakış sağlamaktır. Mağazanızın topladığı istatistiksel verileri anlamanıza yardımcı olacak 3 bölümlü gösterge paneli vardır:

OpenCart 3 Sunucu Değiştirme Makalemize Göz Atmayı Unutmayın!
 • Genel bakış:

  Web sitenizin durumunu gösteren dört grafik vardır. Analizleri daha kolay anlamanıza yardımcı olan Toplam Siparişler, Toplam satışlar, Toplam Müşteriler ve Çevrimiçi Kişilerdir.

 • Dünya haritası:

  Web sitenizdeki siparişlerin nereden geldiğini gösteren bir dünya haritası.

 • Satış Analizi:

  Mağazanın siparişlerin miktarına ve müşterilere zamanla ilgili kronolojik ilerlemesini izlemek için bir grafik sağlanmıştır. X değeri zamandır; Seçilen aralığa bağlı olarak saatler, günler veya aylar olabilir. Y değeri toplam sipariş sayısını (sarı) ve toplam müşteriyi (mavi) gösterir.

 • Son Etkinlik:

  Giriş, hesap oluşturma veya yeni siparişler verme gibi mağazanızdaki herhangi bir müşteriden son etkinliği kontrol etmek için bir bölüm.

 • Son Siparişler:

  Son siparişleri ve ayrıntılarını gösteren bir liste (“Sipariş Kimliği”, “Müşteri”, “Durum”, “Tarih Eklendi”, “Toplam” ve “Eylem”)

Üst menüdeki kontrol panelinin üstünde yönetim gezinme vardır. “Katalog”, “Uzantılar”, “Satış”, “Sistem”, “Raporlar” ve “Yardım” arasında gezinebilirsiniz. Bu bölümler, Kullanıcı Kılavuzunun aşağıdaki bölümlerinde daha ayrıntılı olarak açıklanacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?