OpenCart 3 Kurulumu – Tüm Ayrıntılarıyla

OpenCart 3 Giriş

OpenCart 3 Kurulumu ve Kurulum Kılavuzu

Bu kılavuz, OpenCart’ı nasıl başarıyla yükleyip kaldıracağınız konusunda size yol gösterecektir.

Video öğretici

OpenCart Yazılımını İndirin

OpenCart’ın en son sürümü (v.3.0.2.0) OpenCart’ı İndir (son kullanıcı için önerilir) veya doğrudan Github’dan(yazılımcılar için önerilir) indirilebilirİndirme sayfası ayrıca OpenCart’ın önceki sürümlerine erişim sunar. Bu, OpenCart’ın sıkıştırılmış arşivini bir zip dosyasına indirir. OpenCart sürüm 3.0.2.0 için “3.0.2.0-compiled.zip” adlı bir dosya indirilecektir.

Zip dosyasını açarken, aşağıdaki dosyalar görünür olacaktır:

  • “install” klasörü
  • “license.txt” dosyası
  • “readme.txt” dosyası

“install” klasörü, OpenCart’ı bir web sunucusuna yüklemek için gereken tüm dosyaları içerir. “License.txt” dosyası, sitenizde OpenCart kullanımıyla ilgili lisans sözleşmesini içerir. “Readme.txt” dosyası, OpenCart web sitesinde mevcut yükleme ve yükseltme talimatlarına bağlantılar sağlar. Hazır olduğunuzda, dosyaları zip dosyasından bilgisayarınıza istediğiniz bir konuma çıkarabilirsiniz.

FTP Programı yükleme ve yapılandırma

Filezilla’yı FTP programınız olarak kullanmanızı öneririz. Filezilla, OpenCart dosyalarını belirtilen herhangi bir web sunucusuna aktaran ücretsiz bir FTP programıdır. FileZilla programı (sunucu değil) http://filezilla-project.org/ adresinden indirilebilir ve bir bilgisayara yüklenebilir.

Filezilla’yı açtığınızda, bilgisayarınızın dosya dizinini sol tarafta görmelisiniz. Bir sonraki adım, sıkıştırılmamış OpenCart arşivini kaydettiğiniz yeri bulmak ve “upload” klasörüne tıklamak ve dosyaların altında görünmesidir. Devam ettikçe dizinin açık bırakılması gerekiyor. Hedef web şu an bağlı olmadığı için sağ taraf boş. Bağlandığında, web sunucusunun dosya dizinini gösterecektir.

Devam etmeden önce, web siteniz hakkında aşağıdaki bilgilere sahip olduğunuzdan emin olmalıyız:

  • ana bilgisayar adı (Hosting)
  • Kullanıcı adı
  • parola

Bu bilgi, barındırma sağlayıcınızla iletişim kurarak elde edilebilir.

Site Yöneticisine Bağlanma

“Dosya” menüsü altında Filezilla’da “Site Yöneticisi” açılmalıdır. Genel sekmesi açıkken bir pencere açılacaktır. Yukarıda verilen bilgileri barındırma bilgileriyle ilgili olarak doldurmalı ve “Bağlan” a basmalısınız. Doğru “Uzak Site” tarafı şimdi web sitenizin dosya dizinini gösterecektir.

OpenCart’ın dosyalarını yükleme

Sol taraftaki OpenCart yükleme klasörünü daha önce bulamadıysanız, bunu şimdi yapmanız ve açık tutmanız gerekir. Uzak Site dizininde (sağ taraf), OpenCart mağazasının yer alacağı klasörü açmanız gerekir. Dükkanın konumu, bir alt klasörün ana sayfada görünmesini isteyip istemediğinize bağlı olarak değişir. Eğer OpenCart’ı ana sayfada yapmak istiyorsanız, web sitelerinin kök klasörüne dosya yüklemeniz gerekir.

OpenCart mağazasının yeri belirlendikten sonra, Filezilla’nın (sol) tarafındaki “install” klasöründeki tüm içerik seçilmeli, sağ tıklanarak yüklenmelidir. Tüm dosyaları yüklemek FTP programı ile birkaç dakika sürebilir.

Filezilla dosyaları belirtilen yere yükledikten sonra, aynı dosyaları hem sol tarafta (bilgisayar) hem de sağ tarafta (web sitesinde) görmelisiniz; aşağıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü gibi:

Filezilla penceresi yukarıdaki görüntüye benzer görünmelidir. Bu, OpenCart dosyalarının hedef siteye başarıyla aktarıldığı anlamına gelir. Site artık bir OpenCart mağazası kurmak için gerekli dosyaları içermektedir.

cPanel

Web Sunucusu sağlayıcınız cPanel kullanıyorsa, FileZilla olmadan bu yöntemi deneyebilirsiniz.

“install” klasörüne gidin ve içindeki tüm dosyaları seçin ve yeni bir zip dosyasına sıkıştırın. CPanel’inizi girin ve tarayıcıda yeni bir etiket açmak için “Dosya Yöneticisi” ni tıklayın. Yeni zip dosyasını hedef yolunuza yükleyin, public_html klasörünün içinde olmalıdır. Bundan sonra zip dosyasını sağ tıklayıp “Ayıkla” düğmesini seçip bitirebilirsiniz.

Dükkan için bir veritabanı oluşturma

Bir sonraki adım, bir mağazanın verilerini depolamak için OpenCart için MySQL sunucusunda bir veritabanı oluşturmaktır. Sitenin kontrol paneline giriş yapmalı ve MySQL Veritabanlarını bulmalısınız. MySQL Veritabanlarını kullanarak, bu veritabanına erişmek için bir veritabanı adı ve kullanıcı adı / şifre girerek yeni bir veritabanı oluşturabilirsiniz. Yeni oluşturulan kullanıcının gerekli tüm izinleri etkinleştirerek veritabanına eklenmesi gerekir. Bu veritabanı bilgilerini, daha sonra otomatik yükleyiciyi kullanarak OpenCart’ı yapılandırırken kullanacağız.

Otomatik yükleyiciyi başlat

Yeni oluşturulmuş yeni bir veritabanıyla, OpenCart’ı doğrudan bir web sitesine kurmaya hazırız. Bir web tarayıcısı açmalı ve OpenCart’ı yükledikleri web adresini girmelisiniz. “install” içindeki “yükle” klasörü doğru şekilde yüklendiyse, aşağıdaki sayfa tarafından otomatik olarak karşılanmalıdır:

 

Bu sayfa yükleme sayfasıdır. Aşağıdaki adımlar OpenCart için kurulum işlemini tamamlamanıza yardımcı olacaktır.

Adım 1. Lisans

Lisansı okuyabilir, “Lisansı kabul ediyorum” seçeneğini işaretleyip “Devam Et” e basın.

Adım 2. Kurulum Öncesi

Bu adım, web sunucusunun teknik gereksinimleri ve OpenCart’ı doğru şekilde kurmak için doğru izinlere sahip olup olmadığını kontrol eder. Kırmızı işaretler # 1 veya # 2’de görünürse, bu bileşenlerin web sunucusuna düzgün şekilde yüklendiğinden emin olmanız gerekir. Bununla ilgili herhangi bir sorun varsa, barındırma hizmetinize başvurmalısınız. # 3 veya # 4 üzerinde kırmızı işaretler varsa, FTP istemcisini kullanarak dosyaların yüklenmesiyle ilgili bir sorun olabilir. Her şey doğru şekilde yapılandırılmışsa ve yeşil işaretler görünürse (aşağıda görüldüğü gibi), “Devam Et” düğmesine basabilirsiniz.

 

 

Adım 3. Yapılandırma

Mağazanın veritabanını MySQL Veritabanları kullanarak oluşturduğunuzda kurulan veritabanı bağlantı detaylarını (kullanıcı adı / şifre, veritabanı adı) ekleyerek # 1’in altındaki alanları doldurmanız gerekir. # 2 altında, OpenCart mağazasına yönetim erişimi için yeni bir kullanıcı adı ve şifre oluşturmalısınız. Bittiğinde, “Devam Et” tuşuna basabilirsiniz.

 

Adım 4. Kurulum Tamamlandı

Şimdi bu yükleme tamamlandığında, “install” klasörü artık gerekli değildir. Güvenlik nedeniyle Filezilla’nın Uzak Site bölümündeki “install” klasörünü silmeniz gerekir. Artık mağazanızın ön yüzüne göz atma veya yönetim tarafına giriş yapmayı seçebilirsiniz.

 

Kurulumdan sonra, sunucunuzun ve OpenCart mağaza dizininin güvenliğini artırmak için gerekli adımları atmanız gerekir. Bu adımlar Temel güvenlik uygulamalarında detaylandırılmıştır .

OpenCart’ı Kaldırma

OpenCart’ı kaldırmak hızlı ve basit bir işlemdir.

  1. Filezilla’da yüklediğiniz konumdaki dosyaları / klasörleri silin.  
  2. OpenCart veritabanını MySQL Veritabanları veya phpMyAdmin’den silin.

Destek

Mağazanızın kurulumu veya güncellenmesiyle ilgili herhangi bir sorun varsa, lütfen Yardım Al bölümünü ziyaret edin  .

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?