Online Satış Sitesi Kurarken Yapılan Hatalar

online satış sitesi

Online olarak piyasaya sunmayı planladığınız ürünleriniz var. Bunun için online satış sitenizi kurdunuz ve satışlara başladınız diyelim. Zaman geçtikçe, siz de herkes gibi daha fazla satış yapmayı ve daha fazla kâr elde etmeyi istemez misiniz? Satış rakamlarınızı artırmak için sitenizi aşağıda bahsedeceğimiz temel hatalar bakımından değerlendirip mevcut hataları ortadan kaldırmanız gerekmektedir. ivermectin for pink eye

Ürün veya hizmet ile ilgili yetersiz açıklamalar

Sunulan ürün veya hizmetlerin alıcı kitleye doğru şekilde anlatılması gerekmektedir. Müşteriler, ürün veya hizmetle ilgili merak ettiği en önemli detayları açıklama kısmında bulabilmelidir. where to get ivermectin pills Müşterilerin online mağazalar üzerinden en çok alışveriş yaptığı giyim sektörünü ele alalım. Arkadaşının bebeği için kıyafet almak isteyen bir müşteri düşünün. Bebek giyimi satan bir online satış sitesine girip incelemelere başlayan bu müşteri, nihayet bir ürünü beğeniyor. Ancak ürün açıklamalarını okuduğunda ürünün sadece renginin ve materyal türünün belirtilmiş olduğunu, ürünle ilgili beden bilgisinin mevcut olmadığını görüyor. “Olmazsa değiştiririm” düşüncesiyle sipariş veremiyor çünkü kargonun eline ulaşması sonra tekrar geri gönderilmesi epey zaman kaybına neden olacak. Satıcıya soru sor butonundan giriş yapıp ürünün bedeni sorma seçeneğini de ne zaman yanıt alacağını bilemediği için eliyor. Bu ikilemlerden sıkılan müşteri, daha fazla zaman kaybetmeden siteden ayrılıyor. Görüldüğü üzere, müşterilerin ürünü/hizmeti satın alıp almama kararı, büyük oranda, ilgili açıklamaların yeterli ve anlaşılır olmasına bağlıdır.

Düzgün çalışmayan arama filtreleri

Müşteriler, online satış sitelerindeki yüzlerce hatta binlerce ürün arasından istediği ürüne kolayca ulaşabilmeyi ister. Bunun için sitelerde arama filtreleri kullanılır. Ancak düzgün çalışmayan ve ayrıntılı arama yapılmasına izin vermeyen filtreler satışlarınızı olumsuz yönde etkiler. ivermectin dosage for dogs article

Kalitesiz görseller

Potansiyel müşteriler, detaylı ürün açıklamalarının yanı sıra ürünle ilgili fotoğraflar görmeyi de ister. Alacağı ürünün neye benzediğini, nasıl göründüğünü merak eder. Müşterinin satın alma kararında etkili olabilmek için ürünlere ait doğru ve kaliteli görseller kullanmanız gerekir.

Sınırlı ödeme seçenekleri ve karmaşık ödeme sistemi

Her müşterinin güvenli bulduğu ödeme şekli farklıdır. Kimileri ödeme için kredi kartını kullanırken, kimileri de kapıda ödeme seçeneğini tercih eder. Seçimleri farklı olan geniş bir kitleye hitap edebilmek için e-ticaret ödeme seçenekleriniz sınırlı olmamalıdır.

Diğer yandan, ödeme sürecindeki adımların fazla olması, sürecin karmaşık görünmesine neden olabileceği için müşterilerin sitenizi tercih etmeme sebebi olabilir.

Yanlış kargo ücretleri ve kötü hizmet sunan kargo firmaları

Müşteriler bir ürünü satın alırken kargo ücreti de dahil olmak üzere toplamda ödeyecekleri ücreti bilmek ister. Müşterinin alışveriş sırasında yansıtılmamış kargo ücretinden ürün teslimatı sırasında haberdar olması, size yani markanıza duyduğu güvenin sarsılmasına neden olur. Aynı şekilde, anlaşmalı olduğunuz kargo firmasının teslimatları zamanında ve güvenli şekilde yapamıyor olması da online satış siteniz açısından büyük bir eksidir.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?