Okuyucuya Değer Katan İçerik Hazırlamanın Önemi

içerik

 

Yazıların günümüzde kullanım şekilleri ve amaçları çok fazladır. İçerik hazırlamak insanların kendini ifade etmesini ya da bir ürün pazarlamasını sağlayabilir.

İçerik hazırlama noktasında öne çıkan yazıların hangi amaca hizmet ettiğidir. Çünkü içerik hazırlama sürecinde yapılması gereken olmazsa olmazların aynında hedefe göre yapılması gerekenler de vardır. Her içeriğin temelinde ziyaretçi çekmek olsa da bazı içerikler siteleri öne çıkarmak bazıları ise satışı arttırmak amacıyla hazırlanır. Bu nedenle aradaki nüansı yakalamak ve ona uygun içerikler hazırlamak önemlidir.s

Hedefinizi Kitle Odaklı Şekillendirin

Bir içerik hazırlarken hedefiniz satış olabilir ya da ziyaretçi çekmek olabilir fark etmeksizin tüm içeriklerinizin odağında insanların olmasına özen gösterin. Bu odağı bulmak ve buna uygun içerik üretmek sanıldığı kadar zor değildir. Önemli olan kişilerin ne istediğini bilmektir. Elbette her insanın istekleri, merakları ve ilgi alanları farklıdır ama içerik oluşturma konusunda bahsedilen istekler bunlarla sınırlı değildir. Sizin hedef kitlenizin ne istediğini bilmeniz sizin iş odağınız ile alakalıdır. Sizin ürün ya da hizmetiniz ile ilgili merak edilenler nelerdir? Bu soruların sebebi nedir? Siz merak edilenleri cevap vermek için ne tür içerikler hazırlamalısınız? Bu sorular doğru içeriklerin hazırlanmasını sağlayan sorulardır. Eğer kitlenin sorularına cevap veren bir içerik hazırlarsanız satış ya da ziyaretçi odaklı çalışmalarının başarılı olduğunu görebilirsiniz. İnsanlar kendi merak ettikleri alanlarla ve sorularla her zaman daha çok ilgilenirler. Sık sorulan sorular bölümlerinde “bu sorular size yardımcı oldu mu?” gibi bir ibare bulunmasının temelinde her insanın farklı sorularının olabileceği bilgisi yer almaktadır. Bu bilgi de insanlara ulaşmak için farklı amaçlarla kullanılabilir.

Hareketlere Yön Verin

İçeriklerinizin insanları sizin amacınıza göre doğru bir şekilde yönlendirmesi gerektiğini unutmayın. Satış odaklı bir içeriğiniz varsa ve bu içerikte bir şekilde ürüne ya da hizmete yönlendirme yapılmıyorsa bu içeriğin yanlış hazırlandığını gösterir. Ne içerik ürünü satma odaklı şekillenmelidir ne de hiçbir yönlendirmenin olmadığı düz bir içerik hazırlanmalıdır. Doğru ve etkili sonuç almak için belirli oranlarda yönlendirme yapılması zorunludur. Bu yönlendirmeler satış odaklı olmak zorunda değildir. Sitenizi ziyaret eden insanların farklı sayfaları gezmesini ve içeriklerinizi okumasını istediğinizde de aynı yönlendirmeleri yapmanız gerekir. İçerik stratejisini güçlendirerek her açıdan istediğiniz dönüşümleri alabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?