Oksijenle Enerji Üretmek Mümkün mü?

4137461841

Başlıkta’da yazdığı gibi oksijenle enerji üretmek mümkün mü? Aslında kimya konularına baktığımız zaman evet bu mümkün fakat üretilen bu enerjiyi nasıl kullanacağız, ne gibi işe yarar sorularını henüz çözebilmiş değiliz.

Şimdi olayın detayına gelirsek, kimya da enerji “Elektron İlgisi” konusu ile mümkün. Peki Elektron ilgisi nedir?

Elektron İlgisi

Gaz halinde bulunan bir atomun elektron alması sırasında oluşan enerjidir. Yani açıklayacak olursak, gaz halinde bulunan atomlarımız varmış mesela oksijen gibi. Bu atomlar elektron alırken ortaya bir enerji çıkıyormuş. Biz bu enerjiyi nasıl depo ederiz ?

İşte bunun fikrini verebilen pek yok gibi. Almanya’da yapımına başlanan, doğal enerji kaynaklarını depolama işlemi için “Pompaj depolamalı santraller” kullanılıyor. Ama santral denince ortaya büyük bir şey çıkıyor, fakat biz oksijenden bahsediyoruz yani hayatımızın her anında olan, o olmazsa yaşayamayacağımız, şu an nefes alırken içimize çektiğimiz şey.

Peki bu gaz haldeki atomu biz nasıl en kolay yoldan enerjiye çevirebiliriz? Yani aklımıza suyu enerjiye çeviren santraller aklımıza gelebilir, bunun küçük bir prototipini insanlar için yapabiliriz, fakat su dediğimiz şey sıvı bize gaz haldeki bir atomu enerjiye çevirmenin yolları lazım.

Kararlı elektronik yapıya sahip olan elementlerin, bir elektron kazanması enerji gerektiriyorsa yani olay endotermik ve elektron ilgisinin pozitif işaretli haliyse, biz üstümüzde sürekli elektron taşıyamayız öyle değil mi?

 

Şu an için uzmanlar elektriği metan gazına çevirip, depolama yöntemi üstünde çalışmakta. Biz oksijeni elektriğe dönüştürürsek eğer, trafo gibi sokak ortasında gezebiliriz, bu durumda değişik felaketler, kimyagerlerin ve fizikçilerin bile tahmin edemeyeceği bir enerji tepkimesi ortaya çıkabilir. Oksijeni belki santraller yardımıyla elektriğe çevirip, onu da metan gazına dönüştürebilirsek ileri’ki yıllarda elektrik sorunumuzu büyük bir ölçüde çözebiliriz. Bunun dışında oluşabilecek olan tepkimeler için kesin bir şey söylenememekte, oksijenle enerji üretme fikri şu anki teknolojiyle ile birazcık zor gibi gözüküyor. Kesinlikle imkansız demiyoruz, teknoloji gün geçtikçe ilerlemekte, fakat bizim demek istediğimiz şey ;

Biraz daha bu enerji üretme fikrine sıcak bakılmasını sağlamak, doğal enerji kaynakları olarak suyu, rüzgarı, güneşi kullanabiliriz ancak niye hayatımızın her yerinde bize faydası dokunan oksijeni kullanmayalım ?

Belki ilk aşamalarda üretilecek olan enerji günlük ihtiyacımızı karşılamayabilir, fakat elektronun alışı sırasında ortaya çıkan enerjiden bahsediyoruz. Bunu büyük boyutlara ulaştırmak bizim elimizde, bizler yeter ki bu konu hakkında çalışma yapmak isteyelim. Kimyayı, fiziği ders olarak değil’de hayatımızın bir parçası şeklinde görmek isteyelim.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunları Okudunuz mu?

Peki Siz Bu Konuda Ne Düşünüyorsunuz?